Jak poinformowała PAP w środę Joanna Kiszkis, rzeczniczka prasowa Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu Jan Klata po raz pierwszy przygotowuje sztukę dla Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz teatru Muzycznego Capitol, który jest organizatorem festiwalu.

Reklama

"Jerry Springer - The Opera" jako jedyny musical w historii otrzymał cztery Nagrody Laurence'a Oliviera (najwyższe wyróżnienie w teatrze brytyjskim, odpowiednik broadwayowskich nagród Tony), w tym dla najlepszego musicalu.

Główną postacią spektaklu jest słynny gospodarz telewizyjnego programu, Jerry Springer. Jego show, emitowany w amerykańskiej telewizji od 20 lat, początkowo dotyczył kontrowersyjnych społecznie tematów. Po paru latach skupił się głównie na tematach erotycznych, w tym zdradach partnerskich.

Zaproszeni goście konfrontowani są na żywo ze swoimi partnerami, co znacząco podnosi temperaturę show. Nie należą do rzadkości sytuacje, gdy goście i obecni w studio widzowie programu wyzywają się, biją czy obnażają. Program Jerry'ego Springera jest niezwykle popularny, wyprzedzał nawet słynny show Oprah Winfrey. W USA stał się niekwestionowanym fenomenem kulturowym. W Polsce można go oglądać w TV Puls - mówiła Kiszkis.

Fabuła musicalu rozgrywa się najpierw na planie telewizyjnego show, a w drugim akcie, po zabójstwie głównego bohatera, razem z nim przenosi się do piekła. Jako goście "piekielnej" wersji show na scenie pojawiają się postaci biblijne: Jezus, Szatan, Matka Boska, Bóg. Bluźnierstwa, wulgarny język i szokujące sceny spowodowały, że przed emisją spektaklu w BBC "Jerry Springer - The Opera" stał się przedmiotem ogromnych kontrowersji. Stacja otrzymała tysiące skarg, wniesiono też pozew sądowy, który zresztą został odrzucony - mówiła Kiszkis.

Dodała, że sceny szczególnie rażące, związane z postaciami biblijnymi, mają miejsce w drugim akcie, będącym w całości sekwencją snu Jerry'ego Springera, a zatem wytworem jego wyobraźni, i następują po licznych, wyraźnych informacjach i ostrzeżeniach dla widzów.

Spektakl, choć bez wątpienia szokujący, pomyślany jest jasno i przejrzyście jako komentarz na temat fenomenu dzisiejszej telewizji, traktat o relatywizmie moralnym, skłaniający do przemyśleń i dyskusji o miejscu religii - i mediów - w życiu współczesnego człowieka - dodała rzeczniczka.

Tegoroczny 33. Przegląd Piosenki Aktorskiej rozpocznie się 23 marca i potrwa do 1 kwietnia.