Opera w trzech aktach "Dzień świra" Hadriana Filipa Tabęckiego z librettem Hadriana Filipa Tabęckiego i Marka Koterskiego będzie miała swoją premierę 28 stycznia. Spektakl reżyseruje Igor Gorzkowski. Kostiumy stworzy Tomasz Jacyków.

Reklama

Zespół Audiofeels dołączył do wykonawców spektaklu dopiero niedawno. Artystów wypatrzył na jednym z ich występów dyrektor Teatru Wielkiego Michał Znaniecki. Przekonał Tabęckiego, by tak przebudować operę, żeby znalazło się miejsce także dla poznańskich wokalistów.

Jakiś czas temu występowaliśmy w jednej z poznańskich szkół, tam usłyszał nas Michał Znaniecki. Później mieliśmy okazję współpracować z Teatrem Wielkim przy okazji naszego autorskiego koncertu w tym budynku. Dyrektora zainteresowało to, co robimy i postanowił, w porozumieniu z kompozytorem, wykorzystać nas w spektaklu - powiedział PAP Life członek zespołu Marcin Illukiewicz.

Rola zespołu Audiofeels, co przyznają jego członkowie, cały czas jest ustalana i nie jest jeszcze do końca określona.

Partytura pozostawia duże pole do popisu. Póki co zaznajamiamy się z częścią napisaną dla nas, w najbliższych dniach zaczniemy na tej bazie improwizować, być może gdzieniegdzie zastąpimy orkiestrę. Naszym głównym zadaniem jest bycie wewnętrznym głosem Adasia Miauczyńskiego, komentatorem wydarzeń. Można powiedzieć, że będziemy "świrem zbiorowym", jako ośmioosobowy zespół gramy jedną, kolegialną rolę - powiedział.

Reklama

"Świrów" na scenie będzie zresztą jeszcze więcej. Inscenizacja przewiduje obecność na scenie siedmiu głównych bohaterów. Do roli jednej z osobowości Miauczyńskiego teatr zorganizował w ubiegłym roku nawet otwarty casting.

Reklama

Główny bohater opery "Dzień świra" to człowiek, któremu największą trudność sprawiają najprostsze czynności. Niemożność odcięcia się od natręctwa życia codziennego doprowadza go niejednokrotnie do napadów szału i agresji. Jednocześnie marzy o wielkiej miłości, chociaż ucieka od wszystkiego, co niesie ze sobą stały związek.

Opera powstała na podstawie utworu Marka Koterskiego na specjalne zamówienie Teatru Wielkiego w Poznaniu. Spektakl zapoczątkuje cykl premier w ramach roku mężczyzn, który będzie obowiązywał w Teatrze Wielkim przez cały 2012 rok.

"Dzień świra" przeznaczony będzie dla widzów powyżej 15. roku życia.