Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony 27 marca 1961 roku przez Międzynarodowy Instytut Teatralny ITI na pamiątkę zainaugurowania Teatru Narodów – festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron „żelaznej kurtyny”. W tym roku z okazji okrągłej 50. rocznicy, celebrowany był on w paryskiej siedzibie UNESCO w miniony czwartek, 22 marca.

Obchody Dnia Teatru tym razem poświęcone zostały kulturowej różnorodności teatru i jego korzeni. Uroczystość rozpoczął Teatr ZAR z Wrocławia, prezentując koncert Chants of Christian East, na który złożyły się pieśni z tryptyku Ewangelie Dzieciństwa. Materiał wywodzi się z różnych tradycji wokalnych – od gruzińskich śpiewów liturgicznych po muzykę ormiańską czy mszę korsykańską. Antropologiczny aspekt twórczości zespołu został doceniony podczas ubiegłorocznych występów Teatru ZAR w Paryżu, kiedy to po spektaklu Anhelli. Wołanie, będącym częścią trzecią tryptyku Ewangelie Dzieciństwa, zespół otrzymał zaproszenie do wzięcia udziału w obchodach Międzynarodowego Dnia Teatru.

Oprócz wrocławskiej grupy, podczas czwartkowej uroczystości wystąpiła m.in. zeszłoroczna laureatka nagrody UNESCO „Artysta dla pokoju” – Guila Clara Kessous. Publiczność miała także okazję zobaczyć monodram brytyjskiego aktora Juliana Sandsa A Celebration of Harold Pinter w reżyserii Malkovicha.

Pod koniec wieczoru tradycyjne orędzie wygłosił znakomity amerykański aktor i reżyser – John Malkovich. Tekst przetłumaczono na ponad 20 języków, a jego odczytanie transmitowały największe stacje radiowe i telewizyjne.

Czuję się zaszczycony prośbą, jaką skierował do mnie działający przy UNESCO Międzynarodowy Instytut Teatralny ITI, o wygłoszenie orędzia z okazji 50. rocznicy Światowego Dnia Teatru. Pragnę skierować kilka myśli do wszystkich moich znajomych i nieznajomych towarzyszy w pracy teatralnej.

Niech wasze dzieła będą ważne i oryginalne. Niech będą głębokie, wzruszające, niepowtarzalne i niech skłaniają do refleksji. Niech wspierają nas w rozważaniach nad tym, co znaczy być człowiekiem, i niech w tych rozważaniach znajdzie się wiele serca, szczerości i wdzięku. Obyście przezwyciężali przeciwności losu, cenzurę, ubóstwo i nihilizm, z jakimi wielu z was z pewnością przyjdzie się zmierzyć. Bądźcie obdarzeni talentem i dyscypliną, które pozwolą wam mówić o biciu ludzkiego serca w całej jego złożoności, jak również pokorą i ciekawością, by uczynić z tego dzieło swojego życia. I niech to, co jest w was najsilniejsze – bowiem zdoła tego dokonać tylko to, co w was najsilniejsze, i to zaledwie w bardzo rzadkich i krótkich chwilach – nada formę temu najprostszemu z pytań: „jakie jest nasze życie?”.

Powodzenia!

Te właśnie słowa wygłosił w swym orędziu Malkovich podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru. Wypełniona po brzegi sala paryskiej siedziby UNESCO zareagowała gromkimi oklaskami.

Głównym założeniem obchodów jest zaznaczenie obecności teatru w kulturze. Czwartkowe celebracje stanowiły przedsmak właściwego święta, które przypada na wtorek 27 marca. Już od kilku dni teatry w całej Polsce prezentują specjalne spektakle, warsztaty i pokazy. W sobotę rozpoczął się jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce – Warszawskie Spotkania Teatralne, który potrwa jeszcze przez tydzień. Natomiast już od przeszło tygodnia trwa ogólnopolska akcja Dotknij Teatru, zainicjowana przez łódzkich artystów w 2010 roku. Warto sprawdzić, co przygotowały teatry na ten szczególny dzień i zażyć wiosenną dawkę kultury.