Koncert "Piosenki z teatru" to zbiór najsłynniejszych utworów z trzech teatralnych spektakli Krystyny Jandy: "Białej bluzki" Agnieszki Osieckiej, "Kobiety zawiedzionej" Simone de Beauvoir i przedstawienia "Marlena Pam Gems", które opowiada o życiu Marleny Dietrich. Teksty tych utworów przetłumaczone są przez Wojciecha Młynarskiego i Jeremiego Przyborę.

Reklama

Janda wykonuje "Piosenki z teatru" od kilkunastu lat. W repertuarze tego spektaklu znajdują się takie utwory jak "Na zakręcie", "Wariatka", "Johnny", "Moje blond małżeństwo" i "Czego mogę sobie życzyć?"

Podczas koncertu artystka opowiada widzom historię powstawania spektakli oraz swoich przeżyć związanych z tymi piosenkami. Dzieli się także z widzami swoimi refleksjami na temat teatru i śpiewu.

Koncertu "Piosenki z teatru" można także posłuchać na płycie wydanej przez Program Trzeci Polskiego Radia, zatytułowanej "Krystyna Janda w trójce - Piosenki z teatru". Album ten to zapis koncertu, który odbył się w 1998 roku w studiu im. Agnieszki Osieckiej radiowej Trójki. Koncert prowadziła Magda Umer.

W książeczce dodanej do tego albumu, Janda tłumaczy widzom i słuchaczom powody jego nagrania: Wieczór teatralny to zjawisko ulotne, nieuchwytne. Dlatego to zrobiłam. Żeby coś zatrzymać, pozostawić jakiś ślad. Postanowiłam wydać tę płytę także dlatego, że żal mi całej pracy Magdy, muzyków i mojej, a może przede wszystkim dlatego, że są to po prostu piękne, mądre piosenki, że przekłady, jakie napisali pan Jeremi Przybora i Wojciech Młynarski, uważam za dzieła sztuki i byłoby wielką stratą, gdyby nie można ich było sobie przypomnieć w każdym momencie, kiedy przyjdzie na to ochota. Poza tym zrobiłam to i dlatego, że żal mi tylu wzruszeń, łez i uśmiechów rozdawanych sobie nawzajem podczas wieczorów, kiedy to grałam, żal mi listów widzów, które zostały bez odpowiedzi. Chciałabym, choć w części ocalić to od całkowitego zapomnienia - napisała Krystyna Janda.

Na scenie, wraz z Jandą występują muzycy: Wojciech Borkowski - fortepian, Andrzej Łukasik - kontrabas, Marek Wroński - skrzypce oraz Adam Lewandowski - perkusja.