Ten projekt będzie największą prezentacją polskiej kultury na Ukrainie w ciągu ostatnich 20 lat - mówił na wtorkowej konferencji prasowej naczelnik Wydziału Współpracy Zagranicznej Biura Kultury warszawskiego ratusza Leszek Napiontek. Jak ocenił, polska kultura jest w Kijowie pozytywnie odbierana - zarówno przez publiczność, jak i twórców.

Reklama

Głównym przedsięwzięciem, trwającym przez całe lato, realizowanym przez warszawskie Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski we współpracy z kijowskimi instytucjami, będą trzy wydarzenia artystyczne: "Podwójna Gra" - specjalny projekt 1. Biennale Sztuki Współczesnej w Kijowie; "Kulturalny Bagaż" - czyli prezentacja sztuki współczesnej z kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej i Zachęty w Muzeum Narodowym w Kijowie oraz "Transfer" - prezentacja młodej polskiej sztuki w Pinchuk Art Centre oraz ukraińskiej - w Centrum Sztuki Współczesnej.

"Podwójna gra" to centralne wydarzenie polsko-ukraińskiego cyklu. Potrwa od 24 maja do 31 lipca 2012. Na 1. Międzynarodowego Biennale Sztuki Współczesnej w Kijowie Polskę reprezentować będą m.in.: Paweł Althamer, Bogna Burska, Oskar Dawicki, Edward Dwurnik, Zbigniew Libera, Robert Kuśmirowski, Anka i Wilhelm Sasnal, Akademia Ruchu.

Na wydarzenie składa się architektoniczna instalacja "Wał" oraz cykl koncertów i performansów. Instalacja nawiązuje bezpośrednio do formy wału obronnego, ale będzie mieć też charakter funkcjonalny - ma służyć widzom jako miejsce do siedzenia i spotkania. Muzycy z Polski, którzy wezmą udział w biennale to m.in. Jacek Sienkiewicz, Jacek Staniszewski, Piotr Kurek, Tomasz Mirt i Małe Instrumenty.

Pod nazwą "Bagaż kulturalny" rozpocznie się 19 maja i potrwa do 7 września prezentacja dzieł sztuki z kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie oraz Zachęty. Pokazane zostaną prace m.in. Christiana Boltanskiego, Stanisława Dróżdża, Zofii Kulik i Zuzanny Janin.

Kurator wystawy Mykola Skyba podkreśla, że wybór Polski na partnera projektu nie był przypadkowy. Sztuka naszych krajów jest mocno związana geografią, historią, wieloma życiorysami i okolicznościami. Kijowskie freski w Kaplicy Świętej Trójcy lubelskiego zamku (...), czy sarmackie portrety z czasów II Rzeczpospolitej to tylko kilka przejawów wspólnego dziedzictwa kulturalnego - uważa Skyba.

Trzeci wiodący projekt polsko-ukraińskiej współpracy to "Transfer", na który złożą się odsłona kijowska i warszawska. Od 14 sierpnia do 30 września w kijowskim Pinczuk Art Center swoje prace prezentować będą Michał Budny, Nicolas Grospierre, Agnieszka Polska, Konrad Smoleński i Monika Zawadzki. Część warszawska potrwa od 5 czerwca do 12 sierpnia 2012. W warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej swoją twórczość pokażą: Nikita Kadan, Zhanna Kadyrova, Volodymyr Kuznetsov, Lada Nakonechna, Mykola Ridnyi. Indywidualnym wystawom artystów młodego pokolenia towarzyszyć będzie program spotkań i wykładów.

Oprócz trzech głównych wydarzeń, odbędzie się także projekt kulturalny "This Way", inspirowany mistrzostwami Euro 2012. Podopieczni stowarzyszenia Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej razem z artystami street-artu namalują na ulicach Warszawy i Kijowa murale.

Reklama

Odbędzie się też kampania "Wiersze w metrze", która od czterech lat promuje współczesną poezję europejską. W tym roku projekt będzie promował głównie polską i ukraińską poezję, podczas dwóch bliźniaczych kampanii w Warszawie i Kijowie.

Współpraca pomiędzy Warszawą a Kijowem realizowana jest przy udziale partnerów m.in.: urzędu m.st. Warszawy, Instytutu Polskiego w Kijowie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Fundacji Vlep[v]net i Stowarzyszenia Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej oraz miasta Kijów, Miejskiej Galerii Ławra, Galerii Sztuki Współczesnej Misteckyj Arsenał, Muzeum Narodowego w Kijowie Pinchuk Art Centre.