Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński powiedział, że wprowadzenie 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego zabiło polskie nadzieje na wolność. Prezes IPN podkreślił, że ta nadzieja na szczęście ocalała w "podziemiu", a po latach "Solidarność" zwyciężyła. To zwycięstwo było jednak okupione ogromnym kosztem. Dlatego ten mural przypomina o ofiarach stanu wojennego, ale też i o gestach solidarności, jakie w czasie stanu wojennego okazywano Polsce na całym świecie.

Reklama
PAP / Rafał Guz

Po 13 grudnia 1981 roku świece solidarności zapalili między innymi Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan.

Rzecznik ambasady Stanów Zjednoczonych Sean O'Hara podziękował za pamięć o amerykańskim prezydencie, którego podobizna znalazła się również na muralu. O'Hara podkreślał, że dla Amerykanów jest zaszczytem, że prezydent Reagan znalazł się na muralu obok papieża-Polaka. Jak mówił rzecznik ambasady USA, ważnej jest to, że kolejne pokolenia Polaków i Amerykanów doceniają wolność oraz walkę o wolność. Jego zdaniem, pamięć o stanie wojennym jest nam potrzebna po to, "by nigdy do takiej sytuacji już nie doszło".

PAP / Rafał Guz

Autorem muralu jest grafik Piotr Młodożeniec, który był związany z podziemną "Solidarnością", a jego prace w latach 80. miały wymowę polityczną. Artysta wyjaśniał, że do stworzenia muralu wykorzystał grafikę, którą zrobił w grudniu 1981 roku. Teraz do polskiej flagi, z której spływa kropla krwi, dodał postacie górników zamordowanych w grudniu 1981 roku w kopalni "Wujek". Jak tłumaczył artysta, jego praca to symboliczny hołd dla wszystkich ofiar stanu wojennego oraz wszystkich, którzy wtedy w jakiś sposób ucierpieli.

Stan wojenny został ogłoszony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. Wprowadzono go na mocy podjętej niejednogłośnie uchwały Rady Państwa, na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, by zdławić coraz silniejszą opozycję związaną z "Solidarnością". W okresie stanu wojennego, zginęło około 100 osób, a internowanych było około 10 tysięcy, głównie działaczy opozycji.

Stan wojenny zniesiony został 22 lipca 1983 roku.