Wszyscy z niecierpliwością czekamy, aż metro przejedzie przez Wisłę i będziemy mieli stacje na Pradze. Wyglądamy tego z niepokojem, podekscytowaniem i nadzieją, ponieważ metro jest wielką cywilizacyjną szansą rozwoju dla Pragi - powiedziała PAP z-ca burmistrza dzielnicy Praga-Północ Katarzyna Łęgiewicz. Zanim jednak metro będzie gotowe, jest czas jego budowy i jest to trudny okres dla mieszkańców dzielnicy, głównie ze względu na utrudnienia komunikacyjne. Wpadliśmy na pomysł, żeby osłodzić prażanom ten czas imprezą - wyjaśniła.

Reklama

Motywem przewodnim tegorocznej, trzeciej edycji festiwalu "Noc Pragi" jest metro. Impreza ma popularyzować wizerunek dzielnicy jako ośrodka kulturalnego.

Praga jest centrum sztuki niezależnej w Warszawie - przekonywał na poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor Domu Kultury Dzielnicy Praga-Północ, Tomasz Kaliński. - Staramy się promować to, co naszym zdaniem jest ciekawe i wartościowe, nie tylko opłacalne.

Tegoroczny festiwal dedykujemy warszawskiemu metru, które co prawda wypruło Pradze bebechy, ale jest też dla życia dzielnicy czymś ważnym. Stąd właśnie głównym motywem imprezy jest metro, podziemie - więc i muzycznie będziemy nieco podziemni. Choć oczywiście należy pamiętać o tym, że zaproszeni przez nas wykonawcy nie są już anonimowi i zupełnie niszowi, lecz stanowią czołówkę polskiej sceny alternatywnej - zastrzegł.

Koncerty odbywać się będą pod hasłem "Muzyki od Metra", a na scenie Teatru Konsekwentnego w dawnej fabryce Konesera wystąpią gwiazdy polskiej muzyki niezależnej: zespół Mitch & Mitch, nawiązujący do tradycji pastiszu muzycznego, folkowo-popowy duet Paula i Karol, Kim Novak - formacja założona przez braci Piotra i Bartosza Waglewskich, oraz pianistka jazzowa Joanna Duda w towarzystwie braci Tomasza i Radka, jako grupa 3D.

W rejonie Placu Wileńskiego zaplanowano pokaz baletu powietrznego w wykonaniu grupy akrobatów Flycube, występy teatrów ulicznych, nocny turniej piłki nożnej w fabryce Konesera oraz wystawę fotografii portretowej "Jestem z Pragi" autorstwa Julity Delbar, właścicielki Galerii i Atelier Fotograficznego KLITKA, prezentowaną na parkanie okalającym budowę stacji drugiej linii metra. Festiwal zamkną imprezy DJ-skie w praskich klubach.

Na tegoroczną "Noc Pragi" składać się będzie ponad 50 imprez odbywających się w praskich klubach, kawiarniach, teatrach, galeriach i na scenach plenerowych. Lokalni przedsiębiorcy zapowiedzieli na okres trwania festiwalu nocne wyprzedaże.