W Wielkiej Brytanii już pierwszego dnia sprzedano ponad 100 tys. egzemplarzy, w USA w pierwszym tygodniu kupiono przeszło 1 milion książek, a w Niemczech tytuł ten otwiera listę bestsellerów tygodnika "Spiegel". - podaje wydawnictwo FILIA.

Reklama

Harper Lee to pisarka, która swoją sławę zawdzięcza powieści "Zabić drozda", za którą w 1961 roku otrzymała Nagrodę Pulitzera. Mimo, że fabuła książki opowiada o późniejszych wydarzeniach, książka została napisana jeszcze przed "Zabić drozda", czyli w latach 50. XX wieku.

Bohaterką powieści jest 28-letnia Jean Louise Finch, która wyjeżdża z Nowego Jorku, by spędzić urlop w rodzinnym Maycomb w Alabamie. Dziewczyna nie przypuszcza, że sielskie wakacje przerodzą się w dramatyczne zderzenie z prawdą na temat własnej rodziny.

Akcja dzieje się bowiem w połowie lat 50-tych, kiedy to południe Stanów Zjednoczonych wciąż trawi problem segregacji rasowej. Jean Louise, która po studiach zamieszkała w Nowym Jorku i jest zwolenniczką desegregacji, z przerażeniem odkrywa, że jej bliscy prezentują poglądy, wzbudzające w niej odrazę, zupełnie niezgodne z jej sumieniem. Bohaterka jest wściekła i rozgoryczona, bowiem przez całe życie nie miała świadomości, że jej własny ojciec, będący dla niej moralnym autorytetem, jest rasistą, "pogromcą czarnuchów" i byłym członkiem Ku Klux Klanu.

Wyspą każdego człowiek, jego "wartownikiem" jest sumienie. Nie ma czegoś takiego, jak zbiorowa świadomość - tłumaczy oszołomionej Jean Louise wujek. Czy bohaterka Harper Lee będzie potrafiła pogodzić swoje sumienie z tym, czego dowiedziała się o własnej rodzinie?

Powieść "Idź, postaw wartownika" bardzo zręcznie przestawia problem poszukiwania przez młodą kobietę własnej tożsamości, upadku rodzicielskiego mitu, identyfikacji z rodzinnym miastem oraz kompromisów na jakie trzeba przystać, by zostać zaakceptowanym przez małą społeczność. A wszystko to z burzliwymi przemianami społecznymi w Ameryce lat 50-tych w tle.