W Stanach Zjednoczonych w wieku 89 lat zmarła słynna pisarka Harper Lee. Jej powieść "Zabić Drozda" została uznana za jedno z najlepszych dzieł literatury amerykańskiej.

Reklama

Harper Lee urodziła się w Monroeville w stanie Alabama w 1926 roku. Opowiadającą o rasizmie na amerykańskim Południu powieść "Zabić Drozda" opublikowała mając 34 lata.

Książka natychmiast stała się bestsellerem. Do dziś sprzedano na świecie 30 milionów egzemplarzy tej powieści. W 1961 roku autorka otrzymała za nią nagrodę Pulitzera. Magazyn Library Journal uznał "Zabić Drozda" za najlepszą powieść XX wieku.

Mimo ogromnej sławy Harper Lee unikała publicznych wystąpień. Gdy obierała jakąś nagrodę, co należało do rzadkości, ograniczała się zwykle do prostych podziękowań. Przez ponad pół wieku nie napisała też nic nowego.

W lutym ubiegłego roku świat obiegła sensacyjna wiadomość, że wydawnictwo HarperCollins opublikuje drugą książkę Lee. Była to powieść "Idź, postaw wartownika", którą pisarka przekazała wydawcy w 1957 roku. Przez dziesięciolecia uważano że powieść ta zaginęła bezpowrotnie.

"Idź, postaw wartownika" również stała się bestsellerem a jej pierwszy nakład wyniósł 2 miliony egzemplarzy.