O śmierci Szarloty Pawel poinformowało wydawnictwo Egmont. – Żegnamy jednego z najważniejszych twórców polskiego komiksu, wspaniałą osobę, przemiłego rozmówcę – mówił Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny Klubu Świata Komiksu w wydawnictwie.

Reklama

Szarlota Pawel to pseudonim scenarzystki i rysowniczki komiksowej Eugenii Szarloty Pawel-Kroll. Była wymieniana obok takich klasyków gatunku jak Janusz Christa i Henryk Jerzy Chmielewski.

W 1974 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i od razu została przyjęta do redakcji „Świata Młodych” – największego w tamtych latach polskiego pisma młodzieżowego publikującego także komiksy. Ze „Światem Młodych” była związana przez następne ćwierć wieku. Tam też przeszła szkołę rysowania pod okiem Papcia Chmiela, ale wykształciła własny styl.

Do najbardziej znanych jej komiksów należą: „Przygody Jonki, Jonka i Kleksa”, „Smocze jajo", „Złoto Alaski", „Porwanie księżniczki” czy „Pióro kontra flamaster". W latach 80. wydano także cykl utrzymanych w klimacie „Alternatyw 4” komiksów o zmaganiach Kubusia Piekielnego i jego rodziny z PRL-owskim budownictwem.