Oto cały ranking:

1. Taniec z gwiazdami (TVN) 8,1 pkt
Zwycięzca naszego rankingu. Ale nie tylko naszego, to także niekwestionowany lider rankingów oglądalności telewizyjnej. "Mordercze" zmagania gwiazd z własnymi ograniczeniami na parkiecie tydzień w tydzień oglądała kilkumilionowa widownia. Przez koszmarnie trudny program w TVN przewinął się niemal cały światek polskiego show-biznesu - aktorzy, piosenkarze, córki prezydentów, a nawet politycy. Wszyscy zyskali dzięki temu niezwykłą popularność. Widowisku nie zaszkodziło nawet to, że z show odeszła jego twarz, czyli prowadzący program od pierwszej edycji Hubert Urbański.

Mimo że niemal z biegu zastąpił go Piotr Gąsowski, zainteresowanie show nadal było tak duże, że szefostwo stacji musiało się wycofać z zapowiedzi zakończenia programu na szóstej edycji. Na jesień TVN szykuje siódmą edycję "Tańca...". A jak uzasadniali swój wybór nasi eksperci? "Dobra dramaturgia połączona z perfekcyjną realizacją. Polska wersja prześcignęła pierwowzór BBC" - ocenia Ewa Wachowicz. Maciej Mrozowski dodaje: Przesadą byłoby stwierdzenie, że program przywrócił taniec Polakom. Jednak z pewnością przypomniał, że jest to szlachetna forma towarzyskiego flirtu, a nie tylko dyskotekowe wygibasy i parkietowa dreptanina.

2. Szymon Majewski Show (TVN) 7,8 pkt
Program opiera się na formule "one man show". Jego najważniejszym bohaterem jest zwariowany i nieprzewidywalny prowadzący - Szymon Majewski, kochający zaskakiwać publiczność, choćby barwnymi marynarkami, perukami, dziwacznymi strojami. Co tydzień zabawia widzów TVN, wcielając się w różne postaci - raz przeistacza się w Magdę Miłowicz, bohaterkę serialu "Magda M.", innym razem parodiuje Ewę Drzyzgę, prowadzącą talk show "Rozmowy w Toku", a ostatnio, jako Ędward Ącki, lider partii ĘĄ, w białych skarpetach i sandałach próbuje zmienić polską politykę.

Szymon Majewski obdarzony absurdalnym poczuciem humoru, czasem na granicy dobrego smaku, wyśmiewa się z polityków, gwiazd piosenki i medialnych wpadek. Za parodiowanie Danuty Hojarskiej w "Rozmowach w tłoku" został nawet pozwany do sądu. Cóż z tego, skoro zdecydowana większość widzów uwielbia satyryczno-ironiczny humor twórcy programu. "Ogromna dawka autentycznej zabawy skłania do cotygodniowego, pilnego oglądania i pytania: komu tym razem Szymon dołoży? Tak dalej!" - ocenia Wiesław Godzic. Izabella Wiley dodaje: "Szymona nie wypada nie oglądać i nie lubić".

3. You can dance - po prostu tańcz! (TVN) 7,7 pkt
Kolejne taneczne widowisko, w którym decyzja, kto wygra, a kto odpadnie z dalszych zmagań, należy do widzów. To oni swoimi SMS-ami typują zwycięzcę. Główna nagroda to stypendium w prestiżowej szkole tańca na Brodway’u. Konkurują o nią młodzi tancerze. Autentyczne emocje, łzy i wzruszające historie uczestników przyciągały widzów do telewizorów. Kolejna edycja murowana i to już na wiosnę.

4. Jak oni śpiewają (Polsat) 7 pkt
Serialowe gwiazdy śpiewają przeboje. Show wystartował rok temu i szybko podniósł oglądalność Polsatu. Śpiewających aktorów oceniają: Edyta Górniak, Rudi Shubert i Elżbieta Zapendowska. O tym, kto odpadnie z programu, decydują widzowie. "Show realizowany z rozmachem, ale nawet bez loga Polsatu widać charakterystyczny dla tej stacji sposób realizacji" - ocenia Izabella Wiley.

5. Gwiazdy tańczą na lodzie (TVP 2) 5,7 pkt
Nowe taneczne widowisko, które ma wyciągnąć "Dwójkę" z zapaści. Program z udziałem celebrytów tańczących na lodzie przyciągnął kilka milionów osób. Wystartował pod koniec września i wzbudził wiele emocji. Po wulgarnej wymianie zdań między Dodą, która zasiada w jury, a Przemysławem Saletą, jednym z uczestników, zajęła się nim Komisja Etyki TVP. "Gdyby nie Doda, byłoby OK!" - mówi Karolina Korwin-Piotrowska.

6. Kuba Wojewódzki (TVN) 5,4 pkt
Program obecny na antenie TVN od 2006 r. Kontrowersyjny, cyniczny i znany z ciętego języka showman przepytuje przedstawicieli świata show-biznesu i polityki. To nie goście są tu najważniejsi, głównym bohaterem jest Wojewódzki. "Program mógłby zyskać, gdyby Kuba Wojewódzki zrezygnował z bycia jednocześnie gospodarzem i gwiazdą" - ocenia Izabella Wiley.

7. Dzień kangura (Polsat) 4,4 pkt
Gwiazdy wcielają się w rolę nianiek. Muszą nakarmić dwulatka, zrobić karmnik czy odrobić lekcje z dziećmi. Oceniają ich sami podopieczni, którzy wybierają najlepszą nianię. Zmagania gwiazd komentują Agata Młynarska i Jerzy Kryszak. "Sprawdzanie się w codziennych czynnościach bywa trudniejsze niż taniec na lodzie" - komentuje Ilona Łepkowska.

8. Podróże z żartem (TVP 2) 3,8 pkt
Lekko i zabawnie o kulturze, obyczajach i klimacie innych krajów. Gości przepytują Beata Pawlikowska i Krzysztof Skiba. Ona jest od pytań o podróże, on od sypania żartami. Wiesław Godzic komentuje: "Za PRL była audycja <Przy sobocie po robocie>. Czuję coś z tego ducha. Od telewizji publicznej wymagam znacznie inteligentniejszego show".

9. Przebojowa noc (TVP 1) 3,3 pkt
Autorskie show Janusza Józefowicza z Nataszą Urbańską. Jednak talenty obojga najwidoczniej nie wystarczyły. Program, w którym brzmią największe przeboje poprzednich dekad, nie zachwycił ani naszych ekspertów, ani publiczności. "Przebojowo to Janusz Józefowcz sprzedał coś takiego TVP" - ironizuje Ewa Wachowicz. "Po prostu klapa" - dodaje Jakub Bierzyński.

10. Big Brother (TV 4) 3 pkt
Niekwestionowany przegrany. Reaktywacja słynnego programu tym razem nie przyciągnęła widowni, choć niewątpliwie TV 4 poprawiła dzięki niemu wyniki. - Jakie było kryterium doboru uczestników? Czy dziewczyny koniecznie musiały mieć długie akrylowe tipsy, a panowie blond pasemka? - pyta Izabella Wiley. "Szkoda słów" - dodaje Maciej Mrozowski.

p

Tak głosowali uczestnicy ankiety:

Izabella Wiley, wiceprezes MTV Networks Europe
1. You can dance - po prostu tańcz!
2. Szymon Majewski Show
3. Jak oni śpiewają

Ewa Wachowicz, producent telewizyjny
1. Taniec z gwiazdami
2. Jak oni śpiewają
3. Szymon Majewski Show

Barbara Bilińska-Kępa, dyrektor Discovery TVN Historia, była wiceszefowa TVP 2
1. Szymon Majewski Show
2. Taniec z gwiazdami
3. Podróże z żartem

Ilona Łepkowska, scenarzystka i producentka m.in. "M jak miłość"
1. Taniec z gwiazdami
2. Gwiazdy tańczą na lodzie
3. Szymon Majewski Show

Karolina Korwin-Piotrowska, dziennikarka TVN Style
1. You can dance - po prostu tańcz!
2. Szymon Majewski Show
3. Taniec z gwiazdami

prof. Wiesław Godzic, medioznawca ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej
1. Taniec z gwiazdami
2. Kuba Wojewódzki
3. Dzień kangura

prof. Maciej Mrozowski, medioznawca ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej
1. Szymon Majewski Show
2. You can dance - po prostu tańcz!
3. Taniec z gwiazdami

Piotr Piętka, wiceprezes domu mediowego Starcom
1. You can dance - po prostu tańcz!
2. Szymon Majewski Show
3. Jak oni śpiewają

Jakub Bierzyński, szef firmy Omnicom Media Group
1. You can dance - po prostu tańcz!
2. Taniec z gwiazdami
3. Szymon Majewski Show

Maciej Grzywaczewski, producent telewizyjny, były dyrektor TVP 1
1. Gwiazdy tańczą na lodzie
2. Big Brother
3. Jak oni śpiewają