"Od czasów Konstantego Stanisławskiego nikt na świecie nie badał natury aktorstwa, jego znaczenia, jego procesów duchowo-fizyczno-emocjonalnych tak dogłębnie i całkowicie jak Grotowski" – mówił Peter Brook.

Reklama

Wybitny reżyser zaznaczył też, że błędem byłoby oddawanie bardzo poważnego hołdu Grotowskiemu, bo był on człowiekiem radosnym, żywiołowym i ze znakomitym poczuciem humoru. "Każdy z nas podążał własnymi ścieżkami i miał własne doświadczenia, ale nasze wzajemne relacje ciągle się rozwijały, zwłaszcza podczas wspólnych spotkań" – opowiadał.

Urodzony w 1925 roku Brook wspólpracował m.in. z Royal Shakespeare Company, w 1970 r. utworzył Międzynarodowy Ośrodek Twórczości Teatralnej, a w 1974 r. przejął Theatre des bouffes du Nord, w którym pracuje do dziś. Wystawił ponad 80 spektakli teatralnych i operowych, w tym: "Król Lear" (1962), "Sen nocy letniej" (1970), "Mahabharata" (1985) i "Don Giovanni" (1998).

Podczas obchodzonego właśnie Roku Grotowskiego odbywać się będą konferencje, wystawy, instalacje, seminaria i spotkania – zarówno w Polsce ale i zagranicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii i na Kubie.