Premio Europa per il Teatro, bo tak po włosku nazywa się Europejska Nagroda Teatralna, jest teatralnym odpowiednikiem amerykańskich Oskarów. "To niezwykle prestiżowe wydarzenie, w którym uczestniczy ok. 500 najważniejszych i najbardziej wpływowych ludzi teatru: reżyserów, krytyków, aktorów, dziennikarzy czołowych pism świata, profesorów akademickich, dyrektorów teatrów i festiwali" - przekonuje Anna Pupin z Instytutu im. Jerzego Grotowskiego
Za każdym razem nagroda wręczana jest w innym kraju. Uroczystość po raz pierwszy będzie miała miejsce w Polsce wiosną przyszłego roku i odbędzie się w ramach Roku Grotowskiego. Od 1 do 5 kwietnia nagrodzonym twórcom i spektaklom poświęcone będą spotkania, sympozja i pokazy warsztatowe, m.in. otwarte próby, występy, wykłady i projekcje wideo. Ostatniego dnia, podczas uroczystej gali, zostanie wręczona Europejska Nagroda Teatralna.
Nagrodę przyznaje międzynarodowe jury pod patronatem Komisji Europejskiej, Unii Teatrów Europy i Europejskiej Konwencji Teatralnej. Wśród jej laureatów są Harold Pinter, Robert Wilson i Pina Bausch. Krystian Lupa urodził się w Jastrzębiu-Zdroju. Jest uczniem Konnrada Swinarskiego, choć przyznaje się też do fascynacji twórczością Tadeusza Kantora i Carla Gustava Junga. Jego najsłynniejsze spektakle to: "Marzyciele" według Roberta Musila, "Kalkwerk" oparty na powieści Thomasa Bernharda i "Lunatycy" według Hermanna Brocha. "Świadomość Lupy jest świadomością europejską" - pisał o teatrze Lupy krytyk Piotr Gruszczyński - "Jego sztuki oddają zmęczenie starego kontynentu i wszystkie jego dekadenckie upadki".