"Teoria bezwzględności, czyli jak uniknąć końca świata", to bardzo osobiste, a miejscami kontrowersyjne, przemyślenia Beaty Pawlikowskiej na temat kondycji ludzkości XXI wieku.

Reklama

Podróż, która stała się powodem tej książki odbyła się i wciąż trwa od ponad 20 lat, od czasu mojej pierwszej wyprawy do dżungli amazońskiej. Od tej chwili jadę tam przynajmniej raz w roku. Na początku nie wiedziałam, co mnie tak ciągnie z powrotem i nie potrafiłam opisać uczucia, z którym tam wracam. Przyszedł taki dzień, że przestałam myśleć po europejsku i zaczęłam myśleć po indiańsku. Z amazońskiej perspektywy spojrzałam na życie w zachodniej cywilizacji, czyli miejscu w którym się wychowałam i to było przerażające. Cywilizacja, która wydawała mi się jedyna i najlepsza jest w rzeczywistości najbardziej destrukcyjna, szalona, pełna kłamstwa i fałszu - powiedziała PAP Life Beata Pawlikowska.

Tematem książki, poza krytyką współczesnego, konsumpcyjnego stylu życia, jest także tytułowa "teoria bezwzględności".

To pewne prawo, które pozwoliłam sobie tak nazwać, ponieważ działa bezwzględnie i niezależnie od tego, czy tego chcemy czy nie. To prawo powtarza się w rozmaitych kulturach - od cywilizacji Tolteków, która była jeszcze przed Aztekami i Majami, przez Inków, kulturę hawajskich szamanów, aż po odkrycia współczesnej fizyki kwantowej. Nie chciałabym mówić wprost, co to jest. Ale to zasada, która dotyczy każdego człowieka i wyjaśnia, dlaczego różne rzeczy dzieją się w życiu jednostek, ale też całych społeczności i globu. Prawo to tłumaczy też, dlaczego najprawdopodobniej nastąpi zapowiadany przez Majów koniec świata w grudniu 2012 roku - enigmatycznie wyjaśnia podróżniczka.

Beata Pawlikowska uważa, że zapowiadany w kalendarzu Majów koniec świata nie jest czymś, co musi się zdarzyć bezwarunkowo, ale jest czymś, co jest bardzo prawdopodobne. To od ludzi zależy, czy te okoliczności zaistnieją. W książce dziennikarka zdradza, co każdy z nas może zrobić, aby "uniknąć końca świata". Po szczegóły autorka odsyła do swojej książki.

Beata Pawlikowska jest pisarką, podróżniczką i dziennikarką. Z pasją pisze i opowiada o podróżach, spełnianiu marzeń i odnalezieniu się w "dżungli życia". W Radiu ZET prowadzi audycję "Świat według Blondynki". Jest także autorką wielu książek, w tym pierwszej polskiej książki opublikowanej przez National Geographic.