Konsekwentnie promujemy czytelnictwo - powiedziała o przyczynie zorganizowania akcji dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin.

Reklama

Mamy w mieście literackie festiwale, znakomite wydawnictwa, Targi Książki i Strefę Wolnego Czytania. Chętnie angażujemy się w akcje promujące czytanie: tylko w zeszłym roku wspólnie ze Strefą Wolnego Czytania organizowaliśmy literacki happening na Kładce Bernatka, a w ramach Roku Miłosza oznaczyliśmy w wybranych tramwajach w mieście Miejsce dla Czytelnika. Mam nadzieję, że nasza nowa inicjatywa realizowana z portalem Bookeriada spodoba się miłośnikom książki - powiedziała Izabela Helbin.

Organizatorzy akcji apelują, by książki, z którymi czytelnicy nie czują się związani emocjonalnie, przekazywać innym lub wymieniać się nimi. Książka, której nikt nie bierze w ręce traci swą magiczną moc. Nie można jej zmarnować! Znajdź jej nowego właściciela! - apelują.

Książki - przynoszone do Pawilonu Wyspiańskiego - muszą być w dobrym stanie i nie powinny być literaturą specjalistyczną.

Książki, które nie znajdą nowych właścicieli, i tak trafią do innych. Jesteśmy po rozmowach z dyrekcją Biblioteki Wojewódzkiej, która zadeklarowała, że przyjmie od nas książki, których nie ma w swoich zbiorach, a pozostałe trafią do zaprzyjaźnionych bibliotek, jednego z domów dziecka lub do polskich bibliotek na Wschodzie - powiedziała Justyna Sekuła z portalu Bookeriada.