Tegoroczną Nagrodę Specjalną kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom otrzymała Joanna Kulmowa, autorka powieści, wierszy, utworów scenicznych, librett operowych i słuchowisk radiowych. Jako poetka debiutowała w latach 50 XX w., wydała kilka tomików wierszy dla dorosłych (m. in. "Fatum na zakręcie", "Boże umieranie") i dzieci (m.in. "Śpiew lasu", "Wiersze dla Kai", "Niebo nad miastem", "Zagubione światełko"). W 1965 r. opublikowała - skierowaną do dzieci, ale chętnie czytaną też przez dorosłych - metaforyczną powieść "Wio, Leokadio", uznaną przez UNESCO za jeden z najlepszych na świecie utworów dla dzieci, zaliczoną do Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży.

Reklama

Podczas poniedziałkowego wieczoru wręczona została też nagroda Superkoordynator Dziesięciolecia. Otrzymała ją Barbara Baklińska, Koordynator Wojewódzki Fundacji CPCD, emerytowana nauczycielka z Łodzi, która uczestniczy w kampanii od samego początku, organizuje seanse głośnego czytania, imprezy muzyczne i teatralne. Zorganizowała setki imprez czytelniczych w wśród nich pierwszą w Łodzi konferencję na temat wspierania rozwoju dziecka przez czytanie z udziałem 280 opiekunek żłobkowych i projekt "Księga leśna" dla polskich dzieci z Białorusi.

W poniedziałkowy wieczór mianowano tegorocznych ambasadorów kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom. Zostali nimi Maciej Orłoś i Katarzyna Stoparczyk.

Ogłoszono też wyniki plebiscytu na 10 najważniejszych książek dla dzieci na 10-lecie kampanii. Nagrodzone tytuły to: "Bieda" Hanny Gill-Piątek i Henryki Krzywonos, "Czarny młyn" Marcina Szczygielskiego, "Czy wojna jest dla dziewczyn" Pawła Beręsewicza, "Detektyw Pozytywka" Grzegorza Kasdepke, "D.O.M.E.K" Alicji Machowiak i Daniela Mizielinskiego, "Dziesięc stron świata" Anny Onichimowskiej, "Dżok. Legenda o psiej wierności" Barbary Gawryluk, "Kosmita" Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, "Pan Kuleczka" Wojciecha Widłaka oraz "Wiersze, że aż strach" Małgorzaty Strzałkowskiej.

Kampania społeczna "Cała Polska czyta dzieciom" prowadzona jest od 2001 roku przez Fundację ABCXXI. Jej podstawowym celem jest uświadamianie roli czytania w rozwoju emocjonalnym dziecka, jako najlepszej inwestycji w jego przyszłość.

Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Ale to jeszcze nie koniec atutów głośnego czytania. Czynność ta jest łatwa, nie wymaga od nas, dorosłych, szczególnego przygotowania, jest przyjemna i inspirująca także dla czytającego, nic nie kosztuje, gdy korzystamy z biblioteki czy wymieniamy książki z innymi rodzicami, lub jest niedroga, gdy zaopatrujemy się w tanich księgarniach albo na wyprzedażach - uważa Irena Koźmińska, inicjatorka kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom.

Reklama

Na przestrzeni 10 lat swej działalności kampania Cała Polska Czyta Dzieciom odniosła ogromy sukces. Jak podsumowują władze Fundacji ABCXXI, najważniejszym osiągnięciem było przekonanie blisko 40 proc. polskich rodziców do codziennego czytania małym dzieciom. Przeprowadzono ponad 100 konferencji, szkoleń i warsztatów z zakresu mądrego wychowania, pozyskano dla kampanii prawie 7 tys. Liderów i Koordynatorów. Do akcji włączyło ok. 2575 przedszkoli i 2539 szkół.

Fundacja CPCD zbudowała i wdrożyła też Program Nauczania Wartości i służący mu portal www.TakWartoZyc.pl oraz stworzyła studia podyplomowe dla nauczycieli "Czytanie jako metoda rozwoju i edukacji". W całej Polsce zainicjowane zostały programy "Czytanie zbliża" i "Czytanie uzdrawia" dla dzieci zdrowych i niepełnosprawnych. Zorganizowano także czytanie dzieciom w szpitalach, hospicjach, sanatoriach oraz szkolenia dla matek z małymi dziećmi, przebywających w więzieniu. W czterech polskich miastach przeprowadzony został program "Generacje-Kreacje" aktywizujący kulturowo i integrujący dzieci z Domów Dziecka i seniorów z Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Do udziału w inicjatywach Kampanii czytania i Tygodniach Czytania Dzieciom, włączyło się 2400 miast i miejscowości. W wielu regionach kraju są to jedne z najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku.

W ramach kampanii organizowany jest Konkurs Literacki im. Astrid Lingren, powstały również filmy i książki edukacyjne.

Kampania "Cała Polska czyta dzieciom" znalazła naśladowców poza granicami kraju. Programy na niej wzorowane rozpoczęto w Czechach i na Słowacji, a kolejne kraje są zainteresowane rozpoczęciem podobnych kampanii czytania.

Poniedziałkowy wieczór był też okazją do podziękowania najbardziej aktywnym wolontariuszom - liderom i koordynatorom kampanii czytania: nauczycielom, bibliotekarzom, pracownikom placówek kulturalno-oświatowych z całego kraju, a także firmom i instytucjom, które promują i na różne sposoby wspierają działania fundacji. Podczas tegorocznego finału akcji wręczonych zostanie 10 Medali, 5 Statuetek, 8 Superstatuetek a także 31 Wyróżnień i 20 Wyróżnień Specjalnych.

Akcja "Cała Polska czyta dzieciom" ma na celu zachęcenie rodziców i wychowawców do codziennego 20-minutowego głośnego czytania dzieciom. Organizatorzy przekonują, że jest ono najlepszym sposobem wspólnego spędzania czasu i najlepszą inwestycją w przyszłość dziecka, które w ten sposób uczy się obcowania z literaturą i wyrabia w sobie nawyk sięgania po książki.