Do nagrody nominowane są: "Nikt nie jest samotną wyspą, ale wszyscy bardzo się staramy" Natalii Bobrowskiej, "Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego" Krystyny Czerni, "Enerdowce i inne ludzie" Brygidy Helbig, "Mikołajska" Joanny Krakowskiej, "Rezydencja surykatek" Marty Podgórnik, "Dom żółwia. Zanzibar" Małgorzaty Szejnert, "Włoskie szpilki" Magdaleny Tulli i "Londyńczycy" Ewy Winnickiej. Zwyciężczyni otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł.

Reklama

Do konkursu mogły być zgłaszane "książki literackie oraz tomy z różnych dziedzin humanistyki o walorach literackich". Zwyciężyć może zarówno poetka, prozaiczka, badaczka literatury czy autorka ciekawej biografii.

O zwycięstwie w konkursie zdecyduje jury, w którym zasiadają: Inga Iwasiów z Uniwersytetu Szczecińskiego, Artur Daniel Liskowacki, dziennikarz "Kuriera Szczecińskiego", Beata Kozak z kwartalnika "Zadra", Justyna Sobolewska z "Polityki" oraz Krzysztof Uniłowski z Uniwersytetu Śląskiego.

W trakcie trwania festiwalu pisarki wezmą udział w spotkaniach z czytelnikami i konferencji krytycznoliterackiej "Krytyka wobec pisarstwa kobiecego w XXI wieku".

Zaplanowano również warsztaty pisarskie; o prozie miejsca opowie Brygida Helbig, Angelika Kuźniak będzie mówiła o reportażu a Bernadetta Darska o pisaniu blogów.

W sobotę popołudniu odbędzie się spotkanie autorskie Olgi Tokarczuk. Wcześniej, pisarka weźmie udział w prezentacji czasopisma naukowego "Przekładaniec", podczas którego będzie mowa o polskich przekładach literatury kobiecej.

Organizatorem przedsięwzięcia jest "Kurier Szczeciński", współorganizatorami są również: Urząd Miasta Szczecin, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego i Uniwersytet Szczeciński.