Zygmunt Freud to bardzo kontrowersyjna postać. Zarówno jego osoba, jak i stworzona przez niego teoria psychoanalizy mają tylu zwolenników, co zagorzałych przeciwników, bez wątpienia należy uznać jednak, że Freud wywarł ogromny wpływ na rozumienie procesów zachodzących w ludzkiej psychice, jak i na obyczajowość, a nawet kulturę epoki.
Pasjonaci biografii i poszukiwacze zaskakujących tajemnic z życia wielkich osobistości będą jednak zawiedzeni tym, co znajdą na kartach pozycji „Moje życie i psychoanaliza”. Spełni ona zaś oczekiwania tych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś o historii teorii psychoanalizy oraz procesie i okolicznościach jej powstawania

Reklama

Wbrew tytułowi swojego dzieła, Freud nie poświęca zbyt wiele miejsca szczegółom dotyczącym swojego życia, a już prawie zupełnie pomija informacje związane z prywatnością. Poza małą informacją dotyczącą faktu, posiadania narzeczonej, a później żony i dyskretnej wzmiance o tym, iż przez czas poświęcony ukochanej dał się wyprzedzić innemu naukowcowi i stracił szansę na miano „odkrywcy znieczulenia miejscowego za pomocą kokainy”, słynny badacz ludzkiej psychiki w „Moje życie i psychoanaliza” nie wyjawia przed czytelnikiem żadnych swoich osobistych sekretów.

Ta praca pokazuje, jak psychoanaliza stawała się całkowicie treścią mego życia i wysuwa sugestię, że moje osobiste doświadczenia nie są interesujące, jeżeli ich nie zestawimy z moimi związkami z nauką – pisze Freud w postscriptum do swojego dzieła dopisanym po kilku latach od pierwszego wydania książki. Ta wzmianka jest swego rodzaju wyjaśnieniem, dlaczego autor tak mało uwagi poświęcił tym faktom ze swego życia, które nie miały większego związku z jego pracą. Dzięki niej również sam tytuł dzieła nabiera nieco innego, bardziej zgodnego z treścią znaczenia.

Freud ze szczegółami opisuje zaś na łamach książki kolejne etapy rozwoju teorii psychoanalizy, przedstawia fazy dochodzenia do kolejnych jej udoskonaleń oraz podstawy na jakich oparł swoje tezy. Myśliciel opisuje także swoją praktykę, pracę z pacjentami i własne metody naukowych poszukiwań. „Moje życie i psychoanaliza” to w istocie opis tej części życia naukowca, która nierozerwalnie łączy się z jego największym dziełem, czyli teorią psychoanalizy.

Dużym walorem najnowszej edycji tytułu jest bardzo efektowne wdanie. Książka opatrzona licznymi fotografiami archiwalnymi, w twardej oprawie z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom pięknych publikacji. Na końcu zamieszczony jest słownik terminów psychoanalitycznych, który ułatwi zrozumienie wywodów Freuda tym, którzy nie mieli dotychczas styczności z psychologiczną terminologią. W książce znajduje się także słownik biograficzny przedstawiający skrótowe sylwetki postaci, z jakimi podczas swojej kariery zawodowej zetknął się Zygmunt Freud.

Najnowsze wydanie autobiografii Zygmunta FreudaMoje życie i psychoanaliza” ukazało się nakładem wydawnictwa Spectrum Press.

Media