Główny bohater powieści "Agent" to Szymon Goldberg, dobrze usytuowany, 50-letni mężczyzna, który mieszka wraz z żoną w Izraelu. Z pozoru wiedzie ustatkowane i spokojne życie u boku swojej małżonki. To co z zewnątrz wydaje się być poukładaną codziennością, okazuje się zręcznym lawirowaniem pomiędzy dwoma domami. Bohater Gretkowskiej wiedzie bowiem podwójne życie, w Polsce ma drugą rodzinę. Dorota mieszka w Warszawie w mieszkaniu wynajmowanym dla niej przez Szymona i wychowuje ich dwuletniego synka Dawida. Swoją rzadką obecność w domu, mężczyzna tłumaczy jej obowiązkami i tajnymi misjami agenta Mosadu, za którego się podaje.

Reklama

Bohater ma dwa domy, dwie rodziny i kocha dwie kobiety. Postać tę można w pierwszym kontakcie ocenić negatywnie. W końcu oszukiwanie dwóch kobiet, dwójki dzieci, zdrady i kłamstwa to jego chleb powszedni. Z drugiej jednak strony, Gretkowska nie pozbawia bohatera pozytywnych cech. Jako mężczyzna robi wszystko by zapewnić godziwe życie obu kobietom i swoim dzieciom, dla każdej z nich jest czuły, troskliwy i w gruncie rzeczy, naprawdę kocha je obie, choć każdą na nieco inny sposób. Niestety, ciągłe kłamstwa, udawanie i ukrywanie prawdy przed najbliższymi osobami doprowadzają do tragedii.

O tym, że można jednocześnie kochać i ranić wie każdy, kto wyrósł z nastoletnich marzeń o pozbawionej skaz, romantycznej miłości. W powieści Gretkowskiej ważny jest aspekt motywacji. Czy bohater decyduje się na prowadzenie podwójnego życia dlatego, by nie zranić prawdą żadnej z kochanych przez siebie kobiet? Czy też czyni to z pobudek czysto egoistycznych, ponieważ każda z nich zaspokaja inny rodzaj jego potrzeb? Tę ocenę autorka pozostawia czytelnikowi.

Nowa książka Manueli Gretkowskiej w sferze językowej jest mniej odważna od wcześniejszych dzieł autorki.Tym razem pisarce nie chodzi o kontrowersje i szokowanie. "Agent" raczej prowokuje do zastanowienia się nad szarościami ludzkich wyborów, bowiem Gretkowska pokazuje, że w życiu jej bohaterów nic nie jest czarno-białe i łatwo poddające się ocenie.

Najnowsza powieść Manueli Gretkowskiej "Agent" ukazała się nakładem wydawnictwa Świat Książki

Media

Autor: Anna Sobańda