Serie książek Zafona, do której zaliczają się „Cień wiatru”, „Gra anioła” a teraz „Więzień nieba” łączy tajemniczy Cmentarz Zapomnianych Książek oraz kilka postaci występujących we wszystkich trzech powieściach. W każdej części inny bohater przejmuje rolę postaci wiodącej, a akcja rozgrywa się w innym czasie. Zawsze jednak miejscem wydarzeń jest Barcelona, a głównym wątkiem utworu – miłość. W „Więźniu nieba” autor oddaje głos Ferminowi, jednej z ciekawszych spośród wykreowanych przez siebie osobowości. Czytelnicy po raz pierwszy mają okazję poznać wcześniejsze losy tego bohatera oraz dzieje rodziców Daniela Sempre.

Reklama

Jest rok 1957, w księgarni prowadzonej przez Daniela Sempre oraz jego ojca, pojawia się tajemniczy i mało sympatyczny mężczyzna, który kupuje jedną z najdroższych książek, a następnie poleca wręczyć ją przyjacielowi właściciela księgarni, Ferminowi. Gdy adresat odbiera niespodziewany prezent okazuje się, że ów ekscentryczny człowiek to postać z przeszłości Fermina o której ten bardzo pragnął zapomnieć. W ten sposób Zafon rozpoczyna historię Fermina Romero de Torresa i cofa fabułę do 1939 roku, burzliwych czasów podczas których Hiszpania znajdowała się pod rządami generała Franco. W „Więźniu niebaZafon nieco więcej uwagi poświęca polityce, choć oczywiście to miłość stanowi sedno, wokół którego zbudowana jest fabuła.

Niestety „Więzień nieba”, choć wciąż ma charakterystyczny dla powieści Zafona styl i klimat, jest pozycją znacznie mniej porywającą czytelnika niż „Cień wiatru”. Czytając kolejne strony powieści można odnieść wrażenie, że autor posługuje się pewnym schematem, tym razem jednak znacznie mniej w tym wszystkim czaru i esencji której nie brakowało poprzednim książkom z cyklu. Momentami można wręcz odnieść wrażenie, jakby autor napisał tę historię w pośpiechu, przez co zabrakło mu czasu na wystarczającą, dogłębną charakterystykę postaci, malownicze opisy i błyskotliwe dialogi, które tak bardzo kochają fani jego literatury.

Więzień nieba” to lektura miła i przyjemna ale z pewnością nie pozostawiająca po sobie takiego wrażenia jak „Cień wiatru”. Z tego też powodu, czytelnikom, którzy dotychczas nie mieli styczności z twórczością Carlosa Ruiza Zafona, radzimy rozpocząć wędrówkę po dawnej Barcelonie z jedną z dwóch poprzednich powieści pisarza.

Powieść Carlosa Ruiza ZafonaWięzień nieba” ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Muza.

Reklama
Media