Fabuła książki Anny Janko daje się streścić w dwóch zdaniach i nie ma w sobie niczego, co nie byłoby już wielokrotnie w literaturze, filmie i muzyce opisane. Oto bowiem poznajemy Hankę, 34 letnią kobietę, która mając męża i dwójkę dzieci nawiązuje romans z poetą, w którym odnajduje swoją bratnią duszę. Kobieta jest bardzo rozdarta pomiędzy miłością i przywiązaniem do rodziny, którą uosabia jej mąż, a romantycznymi uniesieniami i marzeniami o zatraceniu się w namiętnym i pełnym pasji uczuciu do kochanka.

Reklama

Jednak to nie akcja i fabuła są w tej książce najważniejsze. Anna Janko otwiera bowiem przed czytelnikiem serce, duszę, mózg i osobowość swojej bohaterki pozwalając na wnikliwą analizę jej osobowości. I to właśnie świat wewnętrznych przeżyć Hanki jest głównym bohaterem tej powieści.

"Pasja według św. Hanki" to książka dla tych, którzy lubią potaplać się w cudzej psychice, wygrzebywać emocje, przyglądać im się z bliska by później stapiać je w całość postaci, której emocjonalność i duchowość po takiej wiwisekcji nie ma przed odbiorcą żadnych tajemnic.

Po przeczytaniu powieści Janko można poczuć się emocjonalnie przemaglowanym bowiem swoją intensywnością przeżyć i powodującym zawroty głowy emocjonalnym rollercoasterem bohaterka wręcz osacza czytelnika nie dając mu nawet chwili wytchnienia.

"Pasja według św. Hanki" to druga powieść w dorobku Anny Janko. Fakt iż autorka na co dzień para się poezją jest bardzo widoczny w jej prozie. Nadwrażliwość na rzeczywistość, precyzja, a jednocześnie lekkość posługiwania się słowem i niezwykle głęboka analiza stanów emocjonalnych i duchowych bohaterki to charakterystyczne cechy powieści tej autorki, które w jej ostatniej książce przybrały na sile.

Książka Anny Janko "Pasja według św. Hanki" ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego

Media