O Marlenie Dietrich słyszał każdy. Wielu kojarzy wizerunek aktorki z cienkimi, wysoko uniesionymi brwiami, bajecznymi kreacjami, wyniosłą miną oraz nieodłącznym papierosem w dłoni. Niewielu ma świadomość tego, że Dietrich nie była gwiazdką wychowaną w luksusie i hollywoodzkim przepychu.

Reklama

Marlena urodziła się w 1901 roku w Berlinie jako Maria Magdalena Dietrich. Wychowana w zamożnej kupieckiej rodzinie, jako dziecko doświadczała surowych zasad pruskiego wychowania, którym hołdowała jej matka. Jako mała dziewczynka straciła ojca. Kiedy miała 14 lat, wybuchła I wojna światowa. Dietrich, choć urodzona i wychowana w Niemczech nie wierzyła w wojnę i w przeciwieństwie do wielu swoich rodaków, nie uważała jej za wspaniałą szansę dla swojego kraju. Podobne odczucia będą towarzyszyły jej podczas II wojny światowej rozpętanej przez nazistów. Tuż przed pierwszymi działaniami Hitlera, jako znana niemiecka aktorka wyemigrowała z kraju do Stanów Zjednoczonych. W trakcie swojej kariery na emigracji otwarcie opowiadała się przeciwko III Rzeszy manifestując swoją niechęć poprzez występy na frontach dla amerykańskich żołnierzy. Naziści wielokrotnie próbowali nakłonić ją do powrotu do ojczyzny, ona jednak pozostała wierna swoim poglądom i nawet po upadku Hitlera nie zdecydowała się na stały powrót do Niemiec.

Chrlotte Chandler swoją biografię oparła na rozmowach z osobami bliskimi Marlenie oraz wyjątkowych wywiadach, które w latach 70' przeprowadziła z samą gwiazdą w jej paryskim mieszkaniu.

Autorka w swojej książce wiele uwagi poświęca filmom, w których wystąpiła Marlena (każdy z nich jest przybliżony czytelnikowi poprzez krótkie streszczenie fabuły), jej karierze estradowej oraz życiu prywatnemu. Dzięki temu czytelnik poznaje nie tylko wielką gwiazdkę kina, jaką niewątpliwie była Dietrich, ale także kochającą żonę i matkę, oddaną przyjaciółkę i niezwykle charyzmatyczną kobietę.

Biografia Marleny to dowód na to, że za wizerunkiem ikony kina kryje się prawdziwa kobieta, o prawdziwych namiętnościach, lękach i pasjach. Jest to także obraz świata filmu oraz realiów rządzących rodzącym się w tamtym czasie show biznesem.

Biografia Marleny Dietrich autorstwa Charlotte Chandler ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Media