Napisana w 2003 roku powieść „Cosmopolis” ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Nor Sur Blanc przy okazji premiery filmu opartego na jej fabule.

Reklama

Akcja książki Dona DeLillo rozgrywa się w ciągu jednego dnia podczas którego młody multimilioner Eric Packer przemierza labirynt nowojorskich ulic w swojej ultranowoczesnej limuzynie. Naszpikowany technologią samochód umożliwia mu wykonywanie pracy polegającej na zarządzaniu wielomilionowymi aktywami klientów jego firmy. Bohater w trakcie swojej wyprawy gości w limuzynie różnej maści konsultantów, doradców i ekspertów, pojawia się także lekarz, który codziennie przeprowadza kompleksowe badanie Packera oraz jego piękna, świeżo poślubiona żona. Młodemu milionerowi w podróży cały czas towarzyszy ochrona, która próbuje ocalić go przed czyhającym na ego życie niebezpieczeństwem. Wnętrze perfekcyjnie wyposażonego pojazdu jest niejako odzwierciedleniem wewnętrznego życia bohatera, w którym wszystko jest przewidywalne, bezpieczne, poukładane i szczelnie odizolowane od otaczającego do świata.

W „Cosmopolis” autor kreśli przygnębiającą wizję świata przyszłości w której człowiek tak bardzo zżyty z technologią zatraca poczucie tego, co rzeczywiste, nie odróżnia autentyczności od tego, co wykreowane.

Don DeLillo rysuje też obraz zblazowanego młodego człowieka, multimilionera, który musi sięgać po bardzo ekstrawaganckie bodźce, by dostarczyć sobie wrażeń. W życiu zawodowym osiągnął wszystko, nic go nie ekscytuje, nic nie jest wstanie wzbudzić w nim silniejszych emocji.

Ważnym aspektem książki „Cospmopoilis” jest również Nowy Jork jako tło wydarzeń i niejako pępek ludzkiego świata. Przedstawione przez DeLillo miasto jest tyglem kultur i żywym, nieprzewidywalnym oraz pełnym chaosu organizmem.

"Cosmopolis" to dzieło wielowymiarowe, alegoryczne i przygnębiająco prorocze.

Media