W rozmowie z dziennikarzami - Piotrem Weltrowskim i Krzysztofem Azarewiczem - artysta bezkompromisowo i szczerze mówi o dzieciństwie, dojrzewaniu, pierwszych miłościach czy fascynacjach muzycznych. Wspomina zarówno początki Behemotha na rodzimej i światowej scenie metalowej, jak i burzliwe romanse czy znacznie poważniejsze związki.

Reklama

Rozmówcy Adama Darskiego wiele czasu poświęcają poglądom muzyka na kwestie związane z religią, kościołem, historią, miejscem człowieka w społeczeństwie i rodzinie. Nie brakuje też refleksji na temat jego - zakończonej sukcesem walki z białaczką.

Do Nergala podeszliśmy przede wszystkim jako do postaci egzystującej na granicy dwóch różnych światów - wyjaśnia Weltrowski, współautor książki.- Z jednej strony black metal, muzyka niebezpieczna, która swoją obecność zaznaczyła w latach 90., dosłownie, ogniem i krwią. Z drugiej strony świat celebrytów, do którego muzyka wciągnął związek z Dodą. Chcieliśmy sprawdzić, którego z tych światów Adam trzyma się mocniej, który jest jego prawdziwym domem.

"Spowiedź heretyka. Sacrum Profanum" to rozmowa, w której nie ma miejsca na ukłony i dusery. Autorzy wytykają muzykowi młodzieńczą naiwność (do której ten bez oporów się przyznaje), badają, czy nie uległ charakterystycznym w pewnym okresie dla black metalu inspiracjom prawicowym. Nie unikają także, co oczywiste, pytań o inspiracje satanizmem. Po 50 groszy z każdego sprzedanego egzemplarza książki zostanie przekazane na statutową działalność Fundacji DKMS oraz Akademię Medyczną odział Hematologii w Gdańsku.

Przypomnijmy, że w czerwcu na rynku pojawiła się biografia Behemotha, zatytułowana "Konkwistadorzy diabła". Dorobek kapeli zamyka krążek "Evangelion", który miał premierę w sierpniu 2009 roku.