"Drugi oddech" to powieść autobiograficzna. Philippe Pozzo di Borgo wiedzie szczęśliwe, choć nie wolne od dramatów życie francuskiego arystokraty u boku ukochanej żony i dwójki dzieci. Wrodzone zamiłowanie do ekstremalnych sportów i skoków adrenaliny, doprowadza do tragicznego wypadku na paralotni, po którym Philippe zostaje sparaliżowany i przykuty do wózka inwalidzkiego.

Reklama

W swojej opowieści Pozzo di Borgo cofa się wspomnieniami do lat dzieciństwa i młodości. Opowiada o najważniejszej kobiecie w swoim życiu, czyli żonie Beatrice, z którą przechodził dramat choroby nowotworowej i pięciokrotnej utraty dziecka w skutek poronienia. Opisuje także swoje życie po utracie ukochanej, która po latach walki zostaje pokonana przez śmiertelną chorobę. Autor przedstawia także swoją codzienność człowieka, który nie ma żadnej kontroli nad swoim ciałem i jest całkowicie uzależniony od pomocy innych. Pozzo di Borgo jednak, niczym współczesny Hiob, mimo kalectwa, fizycznego cierpienia i utraty najukochańszej osoby, nie traci wiary w życie.

Przyjaźń autora z Algierczykiem z marginesu, który pracując jako jego opiekun, staje się ogromnym wsparciem, a z czasem i przyjacielem, stanowi główną treść filmu "Nietykalni". W książce jest jedynie jednym z elementów opowieści o życiu autora. Philippe Pozzo di Borgio z niezwykłą lekkością, wdziękiem i poczuciem humoru opisuje relacje i więź łączącą go z niezwykłym przyjacielem. Choć wydawać by się mogło, że pochodzą z innych światów, łączy ich poczucie wyobcowania ze społeczeństwa i wzajemna zależność.

Jest trudny do wytrzymania, pyszałkowaty, brutalny, niestały, ludzki. Bez niego dawno bym umarł. Przez cały czas dba o mnie jak o niemowlę. Gotowy na każde wezwanie, obecny podczas wszystkich moich nieobecności; uwalniał mnie, kiedy leżałem uwięziony, chronił, kiedy byłem słaby, rozśmieszał, kiedy się załamywałem. To mój diabeł stróż. - takimi słowami autor opisuje na stronach książki swojego przyjaciela.

"Drugi oddech" to powieść przesycona niewyobrażalnym cierpieniem i życiowymi dramatami, ale także niespotykaną wręcz nadzieją i radością życia.

Książka "Drugi oddech" ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa W.A.B.

Media