Bohater Minajewa to cyniczny i zblazowany menadżer międzynarodowej korporacji. Zarabia dobrze i żyje wygodnie, lecz jego egzystencja pozbawiona jest prawdziwej treści. Swoją pracą gardzi, lecz tkwi w niej, gdyż stanowi dla niego źródło bardzo dobrych dochodów. Czas wolny mija mu na imprezach w modnych moskiewskich klubach, zabawa w towarzystwie pozerów okraszona narkotykami, alkoholem i przygodnym seksem nie daje jednak radości. Jest jedynie sposobem na zagłuszanie wewnętrznej pustki i zapełnienie pozbawionej sensu egzystencji.

Reklama

Wewnętrzny bunt bohatera przejawia się pogardą dla wszystkich i wszystkiego co spotyka na swojej drodze. Jedyną osobą, którą darzy szczerym szacunkiem jest przyjaciółka Julia. Jednak nawet tę jedyną wartościową w swoim życiu relację, próbuje zniszczyć i zdyskredytować.

Akcja powieści Minajewa rozgrywa się w Moskwie, takich bohaterów spotkać można jednak w każdej większej metropolii świata. Jego egzystencję napędza konsumpcja i zabawa, które bardzo szybko stają się pustymi kaloriami, niczym cukierek na zaspokojenie głodu. Sukces zawodowy daje poczucie wywiązania się z życiowych obowiązków, w żaden sposób jednak nie czyni życia bardziej wartościowym.

DuchLess” to gorzki obraz pokolenia trzydziestoparolatków z dużych miast, przed którymi świat stanął otworem, by później bezlitośnie ich przytłoczyć. W pogoni za pieniądzem, prestiżem, nowymi trendami i wygodnym życiem zgubili siebie i sens życia. Czy jest dla nich jeszcze jakaś szansa?

Książka Siergieja MinajewaDuchLess” ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Claroscuro.