Akcja powieści "Pensjonat Miramar" rozgrywa się w końcówce lat 60' w niewielkim pensjonacie położonym w Aleksandrii. Pojawiający się w nim goście, a także właścicielka madame Marianna oraz młoda pracownica Zuhra obrazują problemy, z jakimi w tamtym okresie borykało się egipskie społeczeństwo.

Reklama

Zuhra, piękna dziewczyna zatrudniona przez właścicielkę do pracy w pensjonacie symbolizuje sam Egipt oraz sprzeczne siły, jakie nim targają. Młoda, pracowita i uczciwa dziewczyna, niestety nie ma wykształcenia. Stojąc przed trudnymi wyborami dotyczącymi jej przyszłości, musi kierować się własnym sumieniem i racjonalnymi przesłankami, by wybrać dla siebie najlepsze jutro.

Powieść "Pensjonat Miramar" ukazała się tuż przed klęską poniesioną przez Egipt w wojnie sześciodniowe w 1967 roku. Autor postawił w niej w stan oskarżenia Arabski Związek Socjalistyczny, skrytykował skorumpowanie i zdemoralizowanie członków ekipy rządzącej, panoszące się zło. Książkę tę uznano później za prorocze ostrzeżenie przed katastrofą. Pisarz znajdował się wtedy w stanie silnej depresji, którą jeszcze pogłębiła klęska 5 czerwca - czytamy w przedmowie autorstwa Jolanty Kozłowskiej.

Bez wątpienia dzieło Nadżiba Mahfuza jest lekturą obowiązkową dla każdego, kto chce zrozumieć nastroje społeczne panujące w Egipcie 40 lat temu, które bez wątpienia mają również wpływ na to, jakimi problemami współcześnie żyją Egipcjanie.

Książka "Pensjonat Miramar" Nadżiba Mahfuza ukazała się nakładem wydawnictwa Smak Słowa

Reklama
Media