"Pigułka wolności" to najnowsza powieść Piotra Czerwińskiego, w której autor bezlitośnie obnaża cały absurd fenomenu, jakim stał się w dzisiejszych czasach Facebook.

Reklama

Bohaterem powieści jest zblazowany, pozbawiony ambicji i życiowych celów młody Warszawiak, który dla żartu zakłada na Facebooku funpage o nazwie „Fart for Malawi”. Jego strona ma na celu wyśmianie autentycznego przepisu z afrykańskiego państwa Malawi, który zakazuje puszczania bąków w miejscach publicznych. Niespodziewanie dla samego autora, jego strona robi błyskawiczną furorę, a on sam staje się mentorem tysięcy, a później milionów ludzi na całym świecie. Internetowa kariera odmienia jego życie, sprawia, że poznaje kobietę, w które się zakochuje, ma szanse na karierę i bogactwo. Przez cały czas jednak, jego wątpliwości nie budzi fakt, że wszystkie te wspaniałe możliwości otworzyły się przed nim jedynie za sprawą głupiego żartu, za którym nie stoi żadna wartościowa idea. On wierzy przecież, że w Internecie wszystko jest możliwe, nawet błyskawiczna, światowa kariera „nikogo” rozwijająca się zupełnie z „niczego”.

Niestety okazuje się, że za fenomenem „Fart for Malawi” nie stoi geniusz i charyzma jego autora, a zimna kalkulacja koncernów farmaceutycznych. Kto staje się ofiarą manipulacji? Twórca strony, który zdążył uwierzyć, że to jego własny geniusz dał mu sławę? Firma, która miała nadzieję, że sprawnie pokieruje wielomilionową rzeszą wielbicieli strony „Fart for Malawi”? A może sam tłum, który w głupim, nie mającym głębszego sensu żarcie doszukał się idei mogącej obalić system i zrewolucjonizować współczesny świat?

Czerwiński celnie wypunktowywuje absurdalne zachowania i mechanizmy rządzące Internetem i portalami społecznościowymi. Doszukiwanie się sensu w kompletnie bezsensownych inicjatywach, owczy pęd, łatwość ulegania sugestii tłumu, przekonanie, że miliony nie mogą się mylić. Ta książka to gorzka prawda o „generacji kciuka”.

Powieść „Pigułka wolnościPiotra Czerwińskiego ukazała się nakładem wydawnictwa Wielka Litera

Reklama
Media