Karierę rozpoczynała jeszcze w latach 70., od współpracy z tygodnikiem "Kultura". Przeprowadziła cykl wywiadów z komunistycznymi dygnitarzami, które następnie wydała w głośnej książce "Oni". Za tę publikację dostała Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego. Z kolei za wywiad prasowy z generałem Wojciechem Jaruzelskim otrzymała Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej. Przeprowadziła wiele wywiadów telewizyjnych.

Reklama

Kilka tygodni temu w rozmowie z "Krytyką Polityczną" Teresa Torańska wyjaśniała, co jest dla niej najcenniejsze w byciu dziennikarką.

To, że się ciągle muszę czegoś uczyć, że grzebię w tych życiorysach, a każdy życiorys niesie jakąś zagadkę. Ciągle odkrywam, że historia jest niedopowiedziana, więc zbieram te fragmenty, które zostały, i próbuję je sklejać. Dziennikarstwo to moja potrzeba życia, moja grupa krwi. Codziennie mnie pobudza. Od nowa - tłumaczyła.

Teresa Torańska zapisała się w pamięci czytelników przede wszystkim jako autorka bezkompromisowych wywiadów.

Nie zgadzam się z panem - rzuciła do Wojciecha Jaruzelskiego na zakończenie rozmowy, kiedy generał przekonywał ją, że stan wojenny był mniejszym złem. - Pan zniszczył życie tysiącom ludzi - oskarżyła Kazimierza Kąkola, PRL-owskiego ministra do spraw wyznań. - A co, dostałaś, córcia, pałką? - odparł Kąkol. - Za co pan nienawidzi tego społeczeństwa? - dociekała w rozmowie z Jerzym Urbanem, rzecznikiem komunistycznego rządu. - Trzymajmy się faktów. To mnie tutaj zaczęto nienawidzić - odpierał zarzuty Urban.

To fragmenty z książki Teresy Torańskiej "Byli". W sumie wydała dziewięć książek, niektóre były wielokrotnie wznawiane.

W 2001 roku została odznaczona przez prezydenta Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarła 2 stycznia 2013 roku, w Warszawie, po ciężkiej chorobie.