"Szopka" to znakomity debiut, za który autorka dostała nominację do Paszportów Polityki 2012 i stanęła w szranki z takimi nazwiskami, jak Masłowska czy Kuczok.
Powieść Papużanki jest obrazem wielopokoleniowej rodziny i pokazuje cały przekrój dysfunkcyjnych relacji, jakie tylko możemy sobie wyobrazić pomiędzy najbliższymi krewnymi.

Reklama

Święta polska rodzina, chroniona przez konstytucję i przywoływana przez polityków jako wzorowa komórka społeczna, w rzeczywistości rzadko odpowiada ideałowi. Zakłamanie, wzajemne pretensje i żale, egoizm i wykorzystywanie czają się w rodzinnych polskich domach, stając się treścią powieści Papużanki. Czy małżeństwo po latach zawsze musi przerodzić się w więzienie? Czy dorosły syn będzie bez skrupułów wykorzystywał swoją matkę? Czy dla żony mąż będzie uosobieniem całego zła tego świata? Papużanka pokazuje rodzinne relacje bez upiększeń i photoshopa.

"Szopka" to mocna, sugestywna proza, która nie pozostawia czytelnika obojętnym. Po jej lekturze chciałoby się zaniechać wszelki kontaktów z rodziną i wieść życie samotne, ale za to pozbawione obłudy, ograniczeń i toksycznych związków.

Powieść Zośki Papużanki "Szopka" ukazała się nakładem wydawnictwa Świat Książki

Media
Reklama