Uczniowie szkół Herbertowskich oraz innych szkół i studenci wyższych uczelni będą rozdawać zakładki do książek z fragmentami utworów Zbigniewa Herberta w środkach transportu, na przystankach i w przestrzeni miejskiej. Zakładki będą także dystrybuowane w bibliotekach miejskich oraz w wybranych księgarnio-kawiarniach.

Z badań CBOS przeprowadzonych w 2011 roku wynika, że 41% ogółu dorosłych Polaków to osoby, które lubią czytać i w ciągu trzydziestu dni poprzedzających badanie czytały dla przyjemności książkę niezwiązaną z ich nauką lub pracą zawodową. Niemal tyle samo Polaków (40%) deklaruje, że lubi czytać, ale w ostatnim miesiącu przed badaniem nie sięgnęło po taką książkę.

Czas podróży to jeden z tych nielicznych momentów w naszym zabieganym życiu, który możemy poświęcić na czytanie – mówi Maria Dzieduszycka, Prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta, inicjatorka akcji. – Dlatego projekt "Czytam w podróży… Herberta" stawia sobie za cel nie tylko upowszechnienie twórczości Zbigniewa Herberta, ale także popularyzację czytelnictwa w ogóle. Podróż, nawet krótka, jak codzienny przejazd środkami komunikacji do pracy lub szkoły, to doskonała okazja do nadrobienia zaległości literackich. Będziemy do tego przekonywać akcją "Czytam w podróży… Herberta".

Pierwsza edycja "Czytam w podróży… Herberta" odbędzie się w następujących miastach: Bełchatów, Brzeg, Częstochowa, Elbląg, Gdańsk, Kołobrzeg, Katowice, Kraków, Lublin, Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie, Słubice, Słupsk, Trzebiatów, Warszawa, Żerków i Żory.

Mamy nadzieję, że akcja z udziałem młodzieży zostanie dobrze przyjęta przez pasażerów w każdym wieku oraz że ideą „czytania w podróży…” zarazimy mieszkańców całej Polski – dodaje Wojciech Kalicki, prezes Klubu Herbertowskich Szkół.

Zbigniew Herbert uwielbiał podróżować. Odkrywanie świata było jego pasją i powołaniem – podkreśla Katarzyna Herbertowa, wdowa po Poecie. – Owocem jego podróży są zbiory esejów, w których dzieli się z czytelnikami swoim zachwytem nad światem – sztuką, malarstwem, architekturą, przyrodą. Myślę, że tą pasją do podróżowania i odkrywania świata chciał zarazić innych, w jednym z wierszy napisał: „Jeśli wybierasz się w podróż, niech będzie to podróż długa…”

Wkrótce po zakończeniu akcji "Czytam w podróży… Herberta" – w dniach 9-10 marca 2013 r. – odbędą się obrady Jury, złożonego z wybitnych światowych twórców i znawców poezji, które wybierze Laureata pierwszej edycji Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.

Więcej informacji o akcji "Czytam w podróży… Herberta" oraz Międzynarodowej Nagrodzie Literackiej im. Zbigniewa Herberta na:
• www.fundacjaherberta.com
• www.facebook.fundacjaherberta.com
• www.facebook.com/Herbert.Pan.Cogito