Paul Theoux mając dwadzieścia kilka lat wyjechał do Afryki, by pracować jako nauczyciel dla Korpusu Pokoju. Po blisko 40 latach, postanowił powrócić na Czarny Ląd. W tym celu porzucićł wygodne życie w Londynie i wybrał się w trwającą rok podróż z Kairu do Kapsztadu.

Reklama

Jako podróżnika nie interesowały go miejsca, do których zwykli jeździć europejscy i amerykańscy turyści. Omijał ekskluzywne kurorty, uczęszczane szlaki i wyprawy na Safari ponieważ zdawał sobie sprawę, że w ten sposób nie uda mu się doświadczyć prawdziwej Afryki. Celowo więc narażał się na niewygody podróżowania afrykańskimi pociągami, autobusami i zdezelowanymi ciężarówkami, sypiał w niewielkich hotelach, stołował się w miejscowych jadłodajniach i przede wszystkim, rozmawiał z ludźmi. Pytał ich o to, jak żyje się w Afryce, co zmieniło się w ciągu ostatnich 40 lat, jakie są ich największe problemy i zmartwienia. Dzięki temu udało mu się odkryć prawdziwe oblicze współczesnej Afryki, które jak się okazuje, niewiele zmieniło się od dziesięcioleci.

Z książki Theouxa wybrzmiewa także bardzo krytyczna ocena większości fundacji charytatywnych i misji działających w Afryce. Jego zdaniem docierają one na miejsce z własną wizją Afryki i jej problemów i nawet nie starają się zrozumieć, co tak naprawdę trapi jej mieszkańców, w czym tkwi sedno ich problemów i jakiej pomocy naprawdę potrzebują. Traktując Afrykanów jak zwierzęta, dokarmiają ich, przyzwyczajając tym samym do bierności. Zdaniem pisarza, taka forma pomocy wyrządza jedynie szkody i absolutnie nie przyczynia się do poprawy życia i rozwoju Afryki.

Ogromną zaletą książki Theouxa jest niesamowity entuzjazm i radość poznawania, jakie przebiją z jego opowieści. Czytelnik z niecierpliwością przerzuca kolejne kartki i podobnie jak sam podróżnik, nie może doczekać się tego, co zobaczy i kogo spotka w kolejnych krajach.

"Safari mrocznej gwiazdy" to znakomity, obszerny reportaż o kondycji współczesnej Afryki, pokazujący prawdziwe problemy, z jakimi zmagają się na co dzień jej mieszkańcy. Z tej książki wyłania się obraz biednego, miejscami wręcz dzikiego i bardzo niebezpiecznego, ale jednocześnie pięknego, fascynującego i bardzo kolorowego kontynentu.

"Safari mrocznej gwiazdy" Paula Therouxa ukazało się w Polsce nakładem wydawnictwa Czarne.

Media