Karolina Korwin-Piotrowska to dziennikarka, która zasłynęła z ostrych i bezkompromisowych komentarzy na temat polskich celebrytów i świata show biznesu. Jako współgospodyni programu "Magiel towarzyski", od wielu sezonów bacznie analizuje poczynania rodzimych gwiazd i bezlitośnie punktuje ich głupotę, pychę, bezmyślność i megalomanię. Jej debiutancka książka jest swego rodzaju zbiorem sądów na temat polskiego świata rozrywki.

Reklama

W "Bombie" Korwin-Piotrowska przedstawia niemal wszystkie najgłośniejsze nazwiska rodzimego show biznesu. Pojawia się tu Doda, której autorka wieszczy upadek kariery, Kuba Wojewódzki, któremu zarzuca gardzenie ludźmi i brak lojalności wobec współpracowników, Edyta Górniak nazwana infantylną i oszpeconą divą i Michał Wiśniewski, który według autorki stał się karykaturą celebryty. Korwin-Piotrowska nie ogranicza się jednak wyłącznie do bohaterów plotkarskiej prasy. W jej książce pojawiają się także prawdziwi artyści, ikony polskiej popkultury oraz kilka nazwisk, które jej zdaniem niesłusznie są wciąż niedostrzegane przez media.

Książka jest zbiorem bardzo subiektywnych opinii, czego dziennikarka nie ukrywa od pierwszych jej stron. Po lekturze można łatwo zorientować się, kogo darzy sympatią, a kto w jej oczach nie zasługuje na miano gwiazdy. Zdziwią się ci, którzy po tej książce spodziewają się ostrej krytyki i jadu tryskającego na większość rodzimych sław. Korwin-Piotrowska zadziwiająco często chwali, dostrzega pozytywy i osiągnięcia, jednak kiedy trzeba, celnie punktuje błędne posunięcia i wizerunkowe wpadki. W swoich ocenach stara się być możliwe często merytoryczna i obiektywna.

Co drażni Karolinę Korwin-Piotrowską? Głupota, narcyzm, powierzchowność i gwiazdy, które robią wokół siebie wiele szumu, nie oferując publice niczego w zamian. Na szacunek i dobre słowo dziennikarki mogą zaś liczyć ci, którzy bronią się swoją sztuką, unikają medialnego ekshibicjonizmu i mają sprecyzowany pomysł na siebie.

W tej z pozoru błahej książce, Korwin-Piotrowskiej udaje się jednak przemycić nieco podstawowej wiedzy dotyczącej polskiej kultury. Dziennikarka ma ogromną wiedzę na temat rodzimej kinematografii i wykorzystuje ją, by uświadomić czytelnika i poinstruować go na temat dzieł obowiązkowych dla każdego, ukulturalnionego Polaka.

"Bomba" to nie jest książka, która zmienia życie, zdecydowanie jednak wyjaśnia niektóre zjawiska i fenomeny związane z polskim show biznesem. Napisana lekko i z polotem, okraszona sporą dawką smacznej ironii i poczucia humoru, wciąga od pierwszej strony każdego, kto choć odrobinę interesuje się światem celebrytów.

Książka Karoliny Korwin-Piotrowskiej "Bomba, czyli alfabet polskiego szołbiznesu" ukazała się nakładem wydawnictwa The Facto

Media