Wszystkie wydarzenia odbędą się w nowym centrum festiwalowym OFF Piotrkowska - pofabrycznym kompleksie w samym sercu Łodzi. Przez 10 dni, oprócz programowych wystaw, odbywać się tam będą warsztaty rodzinne, pokazy slajdów, uruchomiona zostanie czytelnia z wydawnictwami niedostępnymi w Polsce. To także premiera FotoSuperMarketu – targów zdjęć i sprzętu fotograficznego.

Reklama

Przyjazd na Fotofestiwal to wakacyjna podróż po świecie i podróż w czasie, bo wystawy takie jak The New York Times, zdjęcia z Gazety Wyborczej czy reportaż Jana Brykczyńskiego z bojkowskiej wsi na Ukrainie przenoszą nas w zupełnie inne przestrzenie - mówi Krzysztof Candrowicz, dyrektor festiwalu. W zeszłym roku z tego zaproszenia skorzystało 20 000 uczestników.

Festiwal organizuje corocznie konkurs Grand Prix, którego zwycięzca otrzymuje 10 000 zł. Wśród finalistów tej edycji znalazła się laureatka World Press Photo, Ilona Szwarc, finalista prestiżowego konkursu The Syngenta Photography Award, Jan Brykczyński, czy znany na całym świecie twórca z Wielkiej Brytanii, Nadav Kander (również zdobywca nagrody World Press Photo).

"The New York Times Magazine Photographs Tearsheets" to wystawa przygotowana przez wieloletnią edytorkę magazynu, Kathy Ryan. 40 fotografów przedstawi zdjęcia z najważniejszych współczesnych konfliktów, niesamowite krajobrazy po kataklizmach naturalnych, portrety gwiazd i ikon futbolu, reportaże z życia trzynastolatek, telemarketerów czy kobiet w wojsku, w sumie ponad 300 zdjęć, które w momencie publikacji wywoływały żywe dyskusje. Autorami fotografii są artyści znani na całym świecie: Sebastiăo Salgado, Nan Goldin, a także Paolo Pellegrin, Simon Norfolk i wielu innych.

Kolejną perełką programu jest wystawa kuratorska jednego z najbłyskotliwszych artystów i kuratorów - Joana Fontcuberty. Laureat The Hasselblad Award dla najbardziej wpływowego artysty 2013 tym razem zadaje pytanie "co to znaczy być artystą"? I zaprasza do współpracy artystów.

12 edycja Fotofestiwalu odbędzie się w dniach 6-16 czerwca 2013 na terenie OFF Piotrkowska przy ulicy Piotrkowskiej 138/140.

Więcej informacji na: http://www.fotofestiwal.com/