Wśród prezentowanych utworów naszego najwybitniejszego komediopisarza nie zabraknie "Zemsty". Jacek Kopciński, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr" podkreśla, że dzieło to zajmuje wyjątkowe miejsce w świadomości Polaków. Komedia ta w najcelniejszy sposób karykaturuje życie polskiej szlachty. Fredrze udało się zawrzeć w sztuce najbardziej klasyczne komediowe chwyty: konflikt między grubym, a chudym; rycerza-samochwałę; starzejącą się niewiastę, szukająca wielkiej miłości.

Reklama

Michał Laszczkowski z Narodowego Centrum Kultury liczy na powtórzenie sukcesu z zeszłego roku, kiedy głównym bohaterem "Narodowego czytania" był Mickiewicz i jego "Pan Tadeusz". Wówczas w akcji brało udział 80 miejscowości, dziś ta liczba jest kilkukrotnie wyższa. Według Laszczkowskiego akcja bardzo dobrze wpasowała się w oczekiwania społeczne.

Podczas finału akcji w Warszawie wystąpi ponad 90 osób, wśród których znajdą się m.in. Andrzej Seweryn, Cezary Żak, Tomasz Zimoch czy Daniel Olbrychski. Akcję "Narodowe czytanie" patronatem objęło Polskie Radio.