Prezydent Gdańska napisał na Twitterze, że zmarł pisarz Guenter Grass. - Pani Dyrektor Biura Kultury przyniosła smutną wiadomość. Odszedł od nas dziś rano noblista, Honorowy Obywatel Gdańska, Günter Grass - napisał Paweł Adamowicz.

Reklama

Guenter Grass światowy rozgłos pisarz zdobył w 1959 roku powieścią "Blaszany bębenek", która, ocenzurowana, ukazała się w Polsce dopiero w 1984 roku. Jest także autorem tak zwanej "gdańskiej trylogii", do której należą powieści: "Blaszany bębenek", "Kot i mysz", "Psie lata". Inne popularne książki Grassa to: "Z dziennika ślimaka", "Szczurzyca" oraz "Wróżby kumaka", ironiczna opowieść o polsko-niemieckim pojednaniu. W 2009 roku ukazała się jego ostatnia powieść "Skrzynka".

W kwietniu 2012 roku pisarz opublikował wiersz "Co trzeba powiedzieć", który wywołał oburzenie w Niemczech i w Izraelu. W utworze Grass apelował o zaprzestanie sprzedaży Izraelowi niemieckich okrętów podwodnych zdolnych przenosić broń jądrową. Uważa, że wyposażanie Izraela w takie statki jest przestępstwem.

Guenter Grass jest laureatem wielu prestiżowych wyróżnień, między innymi Nagrody Sonninga, przyznawanej przez Uniwersytet w Kopenhadze za wkład w kulturę europejską. W 1999 roku pisarz otrzymał Nagrodę Fritza Bauera, przyznawaną przez Unię Humanistyczną, najstarszą niemiecką organizację występującą w obronie praw obywatelskich. Ten sam rok przyniósł mu też literackiego Nobla.

Reklama

Grass został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

ZOBACZ TEŻ: Zmarł wybitny historyk prof. Andrzej Ajnenkiel>>>