To nagroda przyznawana od 2007 roku przez stowarzyszenie Esprit d'Europe. Jej celem jest promowanie literatury ukazującej różnorodność kultury krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej. Główna nagroda to 10 tysięcy euro.

Reklama

Prix du Livre Européen przyznawana jest w dwóch kategoriach: "esej" oraz "powieść". W tym roku w kategorii "esej" nominowanych jest 14 tytułów, a w kategorii "powieść" Szczepan Twardoch i Zygmunt Miłoszewski powalczą z 11 innymi tytułami. Przyjdzie im zmierzyć się między innymi z Kazuo Ishiguro z Wielkiej Brytanii za książkę "The Buried Giant" oraz Antonio Lobo Antunes z Portugalii za książkę "Caminho Como Uma Casa em Chamas".

Pozostali nominowani to:

Jane Thynne (Wielka Brytania) za książkę "Black Roses"
Ersi Sotiropoulos (Grecja) za książkę "Eva"
Oscar M. Prieto (Hiszpania) za książkę "Berlin Vintage"
Jean-Pierre Orban (Belgia) za książkę "Vera"
Dov Lynch (Irlandia) za książkę "Mer Noire"
Sibylle Lewitscharoff (Niemcy) za książkę "Apostoloff"
Alexander Koistinen (Szwecja) za książkę "Skymning över Europa"
Yannick Haenel (Francja) za książkę "Je cherche l’Italie"
Lionel Duroy (Francja) za książkę "Echapper".Zgłoszone tytuły przejdą jeszcze jedną selekcję - do ścisłego finału trafi tylko 7 tytułów. Lauretów poznamy w grudniu.

Nagroda ta często mylona jest z Europejską Nagrodą Literacką (Prix de littérature de l'Union européenne).

Reklama

Polscy autorzy zdobyli Prix du Livre Européen dwukrotnie: w 2009 roku za "Gottland" otrzymał ją Mariusz Szczygieł (w kategorii "powieść"), a w 2011 Anna Bikont za "My z Jedwabnego" (w kategorii "esej").