Informację przekazała w środę Katarzyna Wojtaszak, rzeczniczka Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu i sekretarz konkursu. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne.

Reklama

Do tej edycji konkursu na najlepszą polską książkę o tematyce podróżniczej i krajoznawczej zgłoszono 101 tytułów. Wręczenie nagrody nastąpi 24 czerwca w Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.

Jak podała Wojtaszak, jury zdecydowało nagrodzić Rejmer "za świadectwo podróży autorki i wewnętrznych podróży jej rozmówców, historię okrutnie doświadczanego społeczeństwa, które żyje w napiętnowaniu przeszłością, opowieść o koszmarze, który minął i o przejściach ludzi, którzy do dziś nie doświadczyli zadośćuczynienia".

Podkreśliła przy tym, że autorka "dotarła do jądra kraju i duszy ludzkiej, a pisząc połączyła najlepsze cechy reporterskiego stylu z pięknem i metaforą języka literackiego".

"Jurorzy podkreślali, że na rynku jest bardzo wiele książek opowiadających o podróżach i wyprawach ich autorów, jednak Rejmer nie tylko odwiedziła Albanię, ale zamieszkała tam, poznała język i kulturę, dzięki czemu potrafiła wnikliwie poznać tamtejszą rzeczywistość. Nie bez znaczenia jest też oddanie głosu mieszkańcom, skupienie się na ich wspomnieniach i wrażeniach. Podkreślano też doskonały warsztat literacki pisarki oraz umiejętność operowania metaforą" - podała rzeczniczka.

Małgorzata Rejmer zadebiutowała w 2009 roku powieścią "Toksymia", za którą otrzymała nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. W 2013 roku opublikowała zbiór reportaży „Bukareszt. Kurz i krew”, za który otrzymała m.in. Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, a także nominacje do Nagrody Literackiej Nike, Paszportu „Polityki” i Nagrody im. Beaty Pawlak.

Reklama

Uhonorowana nagrodą Bursztynowego Motyla książka jest nominowana do Nagrody Literackiej Nike, autorka otrzymała za nią też Paszport "Polityki". Małgorzata Rejmer mieszka w Tiranie.

Konkurs im. Arkadego Fiedlera o nagrodę Bursztynowego Motyla jest organizowanym od 1996 roku konkursem, mającym wyróżniać najważniejsze książki podróżnicze i krajoznawcze, a tym samym propagować czytelnictwo i popularyzować wiedzę o świecie. Do tej pory laureatami byli m.in. Marek Kamiński, Marcin Kydryński, Ryszard Kapuściński, Martyna Wojciechowska, Michał Kruszona, Wojciech Cejrowski, Beata Pawlikowska i Natasza Goerke.

Organizatorem konkursu jest Biblioteka Raczyńskich, partnerem jest Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera, a fundatorami nagród są: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Burmistrz Puszczykowa.