Wczoraj, tuż przed południem, jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus podało książki, które zakwalifikowały się do trzeciego etapu tego prestiżowego konkursu. O statuetkę autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tysięcy złotych walczyć będzie czternaście pozycji, w tym sześć autorstwa Polaków. 25 października kapituła poda siedem tytułów, które zakwalifikują się do ścisłego finału.

"Angelus jest najważniejszą nagrodą w dziedzinie prozy dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur" - tłumaczy Jarosław Broda, dyrektor wydziału kultury wrocławskiego urzędu miejskiego.

To właśnie miasto Wrocław i wydawca dziennika "Rzeczpospolita” byli pomysłodawcami nagrody nazwanej na cześć wybitnego poety śląskiego baroku.
Nagroda przyznawana jest za prozę tłumaczoną na język polski żyjącym pisarzom z 21 krajów Europy Środkowej: Albanii, Austrii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Mołdawii, Niemiec, Polski, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy i Węgier. Każdy wydawca miał prawo zgłosić jedną książkę autora zagranicznego i jedną autora polskiego. W tym roku zgłoszonych zostało 50 tytułów.

"Jest tutaj coś wspólnego, specyficznego, co łączy te wszystkie książki. Najwyraźniej widać to w esejach, ale to <coś> łączy też eseje i powieść. To <coś> to bardzo wyraźne nasycenie problematyką przeszłości, historyczną, zagadnieniem tożsamości historyczno-kulturowej. Element wspólny literatury środkowoeuropejskiej to życie bohaterów albo narratorów prozy zagadnieniami z historii i przeszłości" - mówi prof. Andrzej Zawada, historyk literatury i członek jury.

Prestiżowa nagroda przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim. W tym roku zostanie wręczona 1 grudnia podczas uroczystej gali we Wrocławiu, którą transmitować będzie TVP 1.

Laureatem nagrody przyznanej w ubiegłym roku po raz pierwszy został Jurij Andruchowycz za powieść "Dwanaście kręgów”.


Reklama