Wczoraj, tuż przed południem, jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus podało książki, które zakwalifikowały się do trzeciego etapu tego prestiżowego konkursu. O statuetkę autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tysięcy złotych walczyć będzie czternaście pozycji, w tym sześć autorstwa Polaków. 25 października kapituła poda siedem tytułów, które zakwalifikują się do ścisłego finału.
"Angelus jest najważniejszą nagrodą w dziedzinie prozy dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur" - tłumaczy Jarosław Broda, dyrektor wydziału kultury wrocławskiego urzędu miejskiego.
To właśnie miasto Wrocław i wydawca dziennika "Rzeczpospolita” byli pomysłodawcami nagrody nazwanej na cześć wybitnego poety śląskiego baroku.
Nagroda przyznawana jest za prozę tłumaczoną na język polski żyjącym pisarzom z 21 krajów Europy Środkowej: Albanii, Austrii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Mołdawii, Niemiec, Polski, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy i Węgier. Każdy wydawca miał prawo zgłosić jedną książkę autora zagranicznego i jedną autora polskiego. W tym roku zgłoszonych zostało 50 tytułów.
"Jest tutaj coś wspólnego, specyficznego, co łączy te wszystkie książki. Najwyraźniej widać to w esejach, ale to <coś> łączy też eseje i powieść. To <coś> to bardzo wyraźne nasycenie problematyką przeszłości, historyczną, zagadnieniem tożsamości historyczno-kulturowej. Element wspólny literatury środkowoeuropejskiej to życie bohaterów albo narratorów prozy zagadnieniami z historii i przeszłości" - mówi prof. Andrzej Zawada, historyk literatury i członek jury.
Prestiżowa nagroda przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim. W tym roku zostanie wręczona 1 grudnia podczas uroczystej gali we Wrocławiu, którą transmitować będzie TVP 1.
Laureatem nagrody przyznanej w ubiegłym roku po raz pierwszy został Jurij Andruchowycz za powieść "Dwanaście kręgów”.
Pod patronatem DZIENNIKA jury wybrało książki, które zakwalifikowały się do trzeciego etapu Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Wybrano 14 pozycji, których autorami są m.in. Hanna Krall ("Król kierznów na wylocie"), Mariusz Szczygieł ("Gottland"), czy Wiesław Myśliwski ("Traktat o łuskaniu fasoli").
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama