Na widowni obecny był zarówno sam autor "Gottlandu, jak i tłumaczka zbioru na język czeski, Helena Stachova.

Reklama

Publiczność wypełniła całą salę i przyjęła sztukę bardzo dobrze. Widzowie wysoko ocenili też grę aktorską zespołu Morawsko-Śląskiego Teatru Narodowego z Ostrawy.

"Gottland" Szczygła opowiada o życiu najbardziej znanych postaci czeskiego życia publicznego XX wieku. Przypomina m.in. historię twórcy imperium obuwniczego Tomasza Baty, słynnej aktorki i kochanki ministra propagandy hitlerowskich Niemiec Józefa Goebbelsa - Lidy Baarovej, piosenkarek Heleny Vondraczkovej i Marty Kubiszovej, czy niegasnącej gwiazdy muzyki rozrywkowej Karela Gotta, od którego książka wzięła swój tytuł.

W Czechach "Gottland" stał się bestsellerem i doczekał się już trzech dodruków. W 2009 roku nagrodzono go tytułem Europejskiej Książki Roku.

Spektakl wyreżyserowali Jan Mikulaszek i Marek Pivovar. Sama sztuka została zręcznie przetłumaczona na język teatru i uzupełniona o najnowsze fakty, jak na przykład finał sporu sądowego między Vondraczkovą a Kubiszovą. Uwagę widowni przykuwały zarówno sceny zbiorowe, jak i indywidualne, w tym np. pełen emocji monolog Lidy Baarovej.

Reklama

Sztuce patronował Instytut Polski w Pradze.

Oprócz przedstawienia w Ostrawie, również praski teatr Szvandlovo divadlo przygotowuje inscenizację na podstawie "Gottlandu". Premiera zaplanowana jest na wiosnę.