Podczas targów premierę będą miały m.in. najnowsza książka Katarzyny Bondy "Miłość leczy rany" i czwarty tom cyklu "Odrodzone królestwo" Elżbiety Cherezińskiej, a Jonathan Carroll będzie podpisywał swoją nową książkę "Mr. Breakfast".

Reklama

Udział w targach potwierdziło wielu autorów m.in. Jacek Dukaj, Katarzyna Grochola, Cezary Łazarewicz, Grzegorz Kasdepke, Marek Krajewski, Andrzej Maleszka, Remigiusz Mróz, Anna Onichimowska, Mariusz Szczygieł, Vincent Severski, Szczepan Twardoch, Adam Wajrak, Janusz Leon Wiśniewski, Jakub Żulczyk.

Jeśli Olga Tokarczuk zdecyduje się na przyjazd, organizatorzy zapewniają, że przygotowana zostanie największa sala, w której czytelnicy będą mogli się z nią spotkać.

Gość specjalny - Niemcy – będą się prezentować pod hasłem "German stories", a do Krakowa przyjadą przedstawiciele największych niemieckich wydawnictw. Targi odwiedzi Annette Hess – autorka scenariuszy filmowych m.in. popularnych w Niemczech seriali "Kudamm 59", "My, dzieci z dworca ZOO".

Oficjalne otwarcie Targów nastąpi 24 października w samo południe. Tuż po nim rozpocznie się debata poświęcona "Roli samorządów w upowszechnianiu czytelnictwa" z udziałem prezydentów miast, burmistrzów i wójtów, którzy będą mówić o własnych doświadczeniach.

Inicjatorem debaty jest Polska Izba Książki. "Od lat staramy się promować czytanie dla przyjemności, dla rozwoju i chcemy podnieść poziom czytelnictwa w Polsce” – mówiła w czwartek na konferencji prasowej zapowiadającej Targi dyrektor generalna Polskiej Izby Książki Grażyna Szarszewska-Kuehl. Dodała, że wiele samorządów realizuje ciekawe, lokalne projekty, które mogą być inspiracją dla pozostałych.

Reklama

Pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski podkreślił, że widać już owoce realizowanej w mieście wieloletniej strategii rozwoju literackiego, który opiera się na: edukacji literackiej, wsparciu dla twórców literatury i dla branży księgarskiej, pielęgnowaniu dziedzictwa literackiego Krakowa oraz rozwoju infrastruktury m.in. oddziałów i filii Biblioteki Kraków.

W pierwszym dniu targów wieczorem w Centrum Kongresowym ICE wręczona zostanie Nagroda im. Jana Długosza dla najlepszych książek z zakresu humanistyki. Jak podkreśliła prezes Targów w Krakowie Grażyna Grabowska jury pod przewodnictwem prof. Władysława Stróżewskiego pracuje społecznie, a nominowane do nagrody książki są szerszym spojrzeniem na opisywane zagadnienia.

W tym roku do konkursu zgłoszono aż 67 tytułów, spośród których wybranych zostało dziesięciu finalistów. "Wiele z tych książek mówi o latach nam współczesnych, o transformacji politycznej w Europie Środkowo-Wschodniej i jej skutkach" - mówiła Grabowska. Nagrodę – 30 tys. zł - ufundowały Targi w Krakowie.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej zapowiedziano, że w maju 2020 wrócą Targi Książek i Zabawek Edukacyjnych dla Dzieci.

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie zeszłym roku odwiedziło 68 tys. osób. Ich pierwsze dwa dni są zdominowane przez spotkania branżowe wydawców, bibliotekarzy i księgarzy, a sobota i niedziela są świętem czytelników. Z myślą o nich w hali Targów w Krakowie - do której będzie można wejść dopiero po przejściu kontroli bezpieczeństwa – mają być szersze przejścia między stoiskami, więcej stref odpoczynku, szatnia, przechowalnia bagażu.

Bilety wstępu na targi można kupić wcześniej m.in. on line i w punktach Informacji Miejskiej infoKraków. Między parkingiem przed centrum handlowym M1 a halą targów kursować będą busy. Busy będą dowozić na Targi Książki także uczestników odbywającego się w tym samym czasie w Krakowie Festiwalu Conrada.