Obaj mistrzowie komiksu - Papcio Chmiel i Rosiński - pojawią się w Łodzi, by spotkać się z czytelnikami, a organizatorzy festiwalu zapowiadają dodatkowo rozmaite konkursy i niespodzianki związane ze słynnymi bohaterami ich komiksów. Grzegorz Rosiński, który od kilkudziesięciu lat mieszka za granicą i jest gwiazdą komiksu znaną w całej Europie, pojawia się w Łodzi wraz z premierowym, 30. tomem przygód Thorgala, zatytułowanym "Ja, Jolan".

Reklama

Emocje, które wśród fanów budzi każdy kolejny tom sagi, są tym razem jeszcze większe, bo to pierwszy efekt współpracy z nowym scenarzystą Yves’em Sente, który zastąpił legendarnego Jeana van Hamme’a. Sente, który napisał też scenariusz do innego komiksu Rosińskiego, dwutomowej "Zemsty hrabiego Skarbka" także będzie gościł w Łodzi.

Zresztą rozmaitych zagranicznych gości nie zabraknie. Przez cały weekend w Łódzkim Domu Kultury, gdzie odbywa się większość festiwalowych imprez, spotkać będzie można m.in. Maxa Anderssona, autora świetnie przyjętego przez krytykę i czytelników niepokojącego komiksu "Pixy", który przyjeżdża, by promować swoje kolejne dzieło "Pan Śmierć i dziewczyna" z belgijskimi twórcami Marzeną Sową i Sylvainem Savoia, autorami niezwykle popularnej w Belgii i debiutującej u nas serii o losach polskiej emigrantki Marzi oraz Jean-Louisa Mouriera rysownika komiksów ze świata Troy.

Nie zabraknie także ciekawych premier - uważa DZIENNIK. Jedną z najważniejszych jest niewątpliwie polska edycja legendy amerykańskiego komiksu niezależnego „Black Hole” Charlesa Burnsa, mrocznej opowieści o dorastaniu i tajemniczym wirusie nękającym nastolatków. W Łodzi kupić będzie można także m.in. "Pragnienie" Nicolasa Mahlera oraz nowe dokonania młodych, zdolnych, polskich rysowników: "Bear of Wars" Michała "Śledzia" Śledzińskiego, nowy tom przygód Jeża Jerzego Tomasza Leśniaka i Rafała Skarżyckiego, "Morfołaki" Mateusza Skutnika oraz kolejną część absurdalnych przygód "Człowieka Paroovki" Marka Lachowicza i Tomasza Kuczmy.

Tegorocznemu festiwalowi towarzyszą również Przegląd Filmów ANIMEwanych (od 2 do 11 października), podczas którego obejrzeć będzie można takie filmy anime, jak "Mój sąsiad Totoro" czy "Laputa - Podniebny Zamek" oraz przedpremierowy pokaz filmu "Persepolis" (w weekend festiwalowy) na podstawie słynnego komiksu Marjane Satrapi - oba odbędą się w kinie Charlie. Przy festiwalu otwarto także największą z organizowanych do tej pory retrospektywę prac Grzegorza Rosińskiego, na której podziwiać będzie można oryginalne plansze z jego słynnych komiksów.