"Opowieści Barda Beedle'a" to prawdziwy rarytas dla bibliofilów. Historyjki autorstwa "matki" Pottera zostaną wydane tylko w siedmiu egzemplarzach. Sześć z nich powędruje jako prezent do bliskich przyjaciół Rowling. Jedna trafi w grudniu pod młotek do brytyjskiego domu aukcyjnego Sotheby's.

Reklama

Cena wywoławcza - 30 tys. funtów, czyli blisko 160 tys. zł. Jednak ten, kto pomyśli, że pani Rowling brakuje pieniędzy, będzie w błędzie. Jej majątek szacuje się bowiem na około miliarda dolarów. Dochód ze sprzedanej książeczki ma zaś pójść na cele charytatywne.

"Opowieści..." to zbiór pięciu baśni wspomnianych w ostatnim tomie Harry'ego Pottera. Tylko jedna z nich - "Opowieści o trzech braciach" - została tam zacytowana w całości, cztery pozostałe są więc tajemnicą.

Poznają ją tylko szczęśliwcy posiadający książeczkę opatrzoną odręcznymi ilustracjami Joanne Rowling. Autorka zachowuje dla siebie prawa autorskie i zapowiada, że historyjki nigdy nie będą wydane dla szerszego grona czytelników.

Co za tym idzie, dzieci z całego świata mogą się jedynie obejść smakiem - na taki prezent pod choinkę może liczyć co najwyżej brytyjski książę Harry. Reszta może na pocieszenie raz jeszcze przeczytać wszystkie siedem tomów o Harrym Potterze. Bo autorka poinformowała, że zakończyła pisanie przygód czarodzieja.