Pisarka zmarła w otoczeniu rodziny i przyjaciół - przekazał Petar Milat z zagrzebskiego Instytutu Multimedialnego, który wydawał jej książki po chorwacku.

Twórczość urodzonej w Kutinie 27 marca 1949 r. Ugreszić charakteryzuje rzadka kombinacja ironii, współczucia i zmysłu polemicznego, co jest szczególnie widoczne w jej twórczości dotyczącej rozpadu Jugosławii - pisze agencja AFP. Dodaje, że chorwacka pisarka była jedną z najważniejszych europejskich eseistek i od kilku lat była regularnie wymieniana jako potencjalna laureatka literackiej Nagrody Nobla.

Reklama

Ugreszić ukończyła studia z zakresu literatury porównawczej na uniwersytecie w Zagrzebiu i pracowała później na tej uczelni, pisząc jednocześnie swoje pierwsze książki.

W ojczyźnie pisarka była znana z krytyki nacjonalizmu i wojen, które wybuchły wraz z rozpadem Jugosławii, przez co szeroko krytykowano ją jako "niepatriotkę" i "zdrajczyni" narodu, nazywając nawet "czarownicą" - przypomina AFP.

W 1991 r., gdy rozpoczął się proces rozpadu Jugosławii, a w Chorwacji wybuchła wojna, Ugreszić zajęła mocne, antywojenne stanowisko, krytycznie analizując chorwacki i serbski nacjonalizm oraz bezsens wojny - czytamy na stronie internetowej pisarki. W 1993 r. wyemigrowała z Chorwacji, nie mogąc znieść "długotrwałego ostracyzmu i uporczywego nękania mediów". Na swoim "wygnaniu, które z czasem stało się emigracją", Ugreszić ostatecznie osiadła w holenderskim Amsterdamie.

Książki pisarki przetłumaczono na 30 języków. Ugreszić była też finalistką i laureatką licznych nagród. W 1988 r. otrzymała nagrodę NIN - jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich w Jugosławii; w 2016 r. została laureatką przyznawanej co dwa lata Neustadt International Prize for Literature.