Triumf powieści – tak można podsumować finał największej nagrody literackiej przyznawanej w PoIsce. Aż sześć spośród siedmiu tytułów, reprezentuje właśnie ten gatunek. Jedynym wyjątkiem jest eseistyczno-reportażowy „Gulasz z turula” Krzysztofa Vargi. Ogłoszony wczoraj werdykt jury, któremu przewodniczy znakomita rosyjska poetka, dziennikarka i tłumaczka literatury polskiej, Natalia Gorbaniewska, nie był jednogłośny. „Tylko dwie trzecie spośród finałowych tytułów to „moje” typy. Na oko to niby dużo, ale zwykle miałem lepsze wyniki. Niestety, tym razem nie o harmonię z pozostałymi jurorami chodzi, ale o poczucie, że przepadły trzy znakomite książki: „Fabryka muchołapek” Barta, „Matki” Teodory Dimowej, „Pieniądze od Hitlera” Radki Denemarkovej. Za każdą z nich dałbym głowę!” – powiedział „DGP” prof. Stanisław Bereś, jeden z jurorów.

Reklama

W podobnym tonie decyzję jury komentował Mirosław Spychalski, inny członek tego gremium. „Przed przystąpieniem do czytania konkursowych książek, byłem przeświadczony, że głównym pretendentem do nagrody będzie Skvorecky i jego godne Nobla arcydzieło „Przypadki inżyniera ludzkich dusz”. Ale teraz już takiej pewności nie mam. Ta lista to wypadkowa gustów dziesięciu osób w różnym wieku, z różnych krajów, środowisk i miast. Żal mi, że przepadły „Matki” Dimowej”".

Nagroda „Angelusa”, organizowana przez miasto Wrocław i „Dziennik Gazetę Prawną” przyznawana jest za przetłumaczoną na polski prozę żyjącym pisarzom z Europy Środkowej. Każdy polski wydawca miał prawo zgłosić po jednej książce autora zagranicznego oraz rodzimego. Konkurs składa się z trzech etapów. Najpierw po wstępnej selekcji do konkursu zakwalifikowano 45 książek. Z tej liczby jurorzy (wśród których oprócz wyżej wymienionych są: Piotr Kępiński, Julian Kornhauser, Ryszard Krynicki, Tomasz Łubieński, Krzysztof Masłoń, Justyna Sobolewska i Andrzej Zawada) wyłonili czternastkę półfinalistów, a następnie finałową siódemkę. Laureata nagrody, który otrzyma ufundowany przez prezydenta Wrocławia czek na 150 tys. złotych, oraz statuetkę autorstwa Ewy Rossano, poznamy podczas gali 5 grudnia.

Zwycięzca znajdzie w doborowym gronie. Laureatami poprzednich trzech edycji „Angelusa” byli wybitni autorzy: Jurij Andruchowycz, Martin Pollack i Peter Esterhazy.