Zanim pojawiły się parawany. Najpiękniejsze fotografie z przedwojennego Wybrzeża
1 "Hel. Olbrzymie sieci służące do połowu łososi suszące się na wietrze na wybrzeżu Półwyspu Helskiego. Wody Zatoki Gdańskiej są dobrym środowiskiem dla łososi, które lubią przebywać w pobliżu ujść rzek. Polscy rybacy cenili łososie, gdyż bez trudu sprzedawali je na rynkach niemieckim i holenderskim po stabilnych cenach"
Narodowe Archiwum Cyfrowe
2 "Na pokładzie wracającego z morza motorowego kutra rybackiego stoi kapitan Mikołaj Deppisz pokazujący kapitanowi portu we Władysławowie zaskakujące owoce połowu – homary. Zdjęcie z 1938 r."
Narodowe Archiwum Cyfrowe
3 Władysławowo – najmłodszy port rybacki przedwojennej Polski. Jego budowę rozpoczęto w 1936 r., a lokalizacja została wyznaczona przez powołaną na tę okoliczność komisję specjalistów. Celem tych zabiegów było stworzenie portu, który pomógłby w przeorientowaniu polskiego rybołówstwa z przybrzeżnego na dalekomorskie. Zdjęcie z 1938 r.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
4 "Posiłek w czasie kolonii letnich na Półwyspie Helskim. W tle widoczne SA wagony kolejowe, w których nocowały wypoczywające nad morzem dzieci. Zdjęcie z lat 1918-1939."
Narodowe Archiwum Cyfrowe
5 Prezydent Krakowa Mieczysław Kaplicki (w środku) w towarzystkie wojewody kieleckiego Władysława Dziadosza (z prawej) spacerujący po plaży.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
6 "Gdynia. Przestrzeń Państwowego Przedsiębiorstwa "Żegluga Polska" w czasie uroczystości poświęcenia statków pasażerskich. Wśród zaproszonych gości widoczni m.in. marszałek Józef Piłsudski i jego córki Wanda i Jadwiga. Zdjęcie z lipca 1928 r."
Narodowe Archiwum Cyfrowe
7 Plaża w Orłowie. Kobiety w kostiumach kąpielowych przy łodzi. Choć damskie stroje kąpielowe mogły szokować bardziej konserwatywnych obywateli swym śmiałym krojem, to na tak popularne dziś bikini trzeba było jeszcze poczekać. Zdjęcie z 1933 r.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
8 Każdy z transatlantyków miał nośność 5560 ton i był przystosowany do przewozu nie tylko pasażerów, ale także różnego rodzaju towarów. Do załadunku i wyładunku używano dźwigów, co sprawiało że cała operacja była dość czasochłonna. Na zdjęciu wyładunek samochodów z M/s "Batory" w porcie gdyńskim.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
9 Album "Przedwojenne Wybrzeże. Najpiękniejsze fotografie" ukazał się nakładem wydawnictwa RM
Media