Laureaci podzielą między siebie kwotę 200 tysięcy złotych. Nie będzie potrzebny podzielenia jednej statuetki w kształcie wycinanki stworzonej przez noblistkę - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej Michał Rusinek prezes Fundacji imienia Wisławy Szymborskiej.

Reklama

Musieliśmy szybko dorobić druga statuetkę. Na szczęście się to udało - dodał. Ośmioosobowe jury nie mogło dojść do porozumienia i zdecydowało się przyznać dwie pierwsze nagrody.

Nagrodzone zostały dwie zupełnie różne książki. Zupełnie różne poetyki, ale myślę że pani Wisława byłaby zadowolona z tej decyzji - powiedział Michał Rusinek. Nagroda im. Wisławy Szymborskiej ma charakter międzynarodowy. Przyznawana jest co roku za książkę poetycką wydaną w języku polskim - zarówno w oryginale jak i w przekładzie. Laureat otrzymuje 200 tysięcy złotych.

Nagroda imienia Wisławy Szymborskiej jest najwyższą w Polsce nagrodą literacką. Oceną tomów poezji zajmują się między innymi tłumacz literatury polskiej i francuskiej Anders Bodegard, hiszpański poeta Abel Murcia Soriano, eseista i poeta Adam Pomorski oraz krytyki historyk literatury Marian Stala.

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2011 roku w wieku 89 lat. W swoim testamencie powołała do działania fundację, której jednym z zadań było powołanie nagrody literackiej jej imienia.