Noc Muzeów to tradycja europejska sięgająca 1993 r. Dziesiątki miast od lat bierze w niej udział doceniając wartości jakie niesie ze sobą to oryginalne przedsięwzięcie.

Chętnych po Warszawie będzie wozić specjalnie przygotowana komunikacja z ogromnie popularnymi ogórkami. Władze miasta zachęcają również do korzystania z rowerów Veturilo.

Reklama

Dziennik.pl poleca subiektywnie wybrane miejsca z bogatej oferty miejsc otwartych tego dnia.

Tu będzie tłumnie

Centrum Nauki Kopernik, Zamek Królewski, Filtry, Kancelaria Premiera, Sejm, Muzeum Narodowe czy Muzeum Powstania Warszawskiego to instytucje ciekawe i niewątpliwie warte obejrzenia. Jednak Noc Muzeów przyciąga do nich nieprzebrane tłumy. Kolejki są tak długie, że nigdy nie wiadomo czy wejdziemy i będziemy mieli szansę zobaczyć gdzie na przykład pracuje na co dzień premier.

Reklama

Zastanówmy się. Może tym razem warto pójść i odkryć miejsca nowe. Równie ciekawe a nawet bardziej tajemnicze.

Tam też warto

Reklama

W Łazienkach tematem wiodącym będzie sztuka konserwacji zabytków. Goście będą mogli z bliska obejrzeć efekty prac specjalistów od konserwacji dzieł sztuki. Konserwacja zabytków zwykle kojarzy się z siedzeniem godzinami nad płótnem i uzupełnianiem ubytków w zniszczonych dziełach. Owszem, często tak właśnie to wygląda. Ale, czy wiedzieliście o tym, że do konserwacji zabytków używa się różnych promieni, na przykład UV?

Aby doświadczyć emocji, jakie towarzyszą nam podczas odkrywania śladów historii, wszyscy chętni będą mogli założyć białe rękawiczki i własnoręcznie spróbować swoich sił w konserwacji. Wieczór w Łazienkach Królewskich umili koncert utworów Leśmiana w wykonaniu Adama Struga i Stanisława Soyki."

Tej nocy w salach Muzeum Etnografcznego goście będą mogli oglądać projekcje filmowe o tematyce wolnościowej, wziąć udział w warsztatach kulinarnych oraz obejrzeć efektowną instalację interaktywną wzbogaconą o etiudy aktorskie i występy taneczne przygotowane przez fundację Strefa WolnoSłowa. W przestrzeni Muzeum odbędą się także pokazy tańca afrykańskiego w wykonaniu Afrykańskiej Szkoły Ruchu i Tańca, etiudy aktorskie przygotowane przez stale współpracujący z Muzeum Teatr XL oraz animacje w Muzeum dla Dzieci dla najmłodszych gości.

Niewątpliwą atrakcją tej nocy będzie najnowsza wystawa stała zorganizowana z okazji 125-lecia istnienia Muzeum zatytułowana "Czas świętowania", poświęcona obrzędowości świątecznej, celebracji wyjątkowego czasu, który w kulturach ludowych Polski i Europy był czasem wolności.

BUW i Instytut Książki zapraszają o godz. 20.30 na inaugurację wystawy podsumowującej projekt ORT: Wiersze z Islandii/Wiersze z Polski. Będzie można spotkać islandzkie poetki, wypić tran, a także otrzymać arkusze poetyckie zaprojektowane przez profesorkę warszawskiej ASP Grażkę Lange, na podstawie których przygotowana została wystawa.

Media

Podczas Nocy Muzeów swoją premierę będzie miał najnowszy multimedialny pokaz "Muzeum Utracone". W Warszawie obejrzeć go będzie można przed Pałacem Prezydenckim. W tym roku organizatorzy przygotowali wyjątkowe wydarzenie artystyczne, gdyż ilustracje do filmu stworzyła Marta Ignerska, a muzykę skomponował Envee.

Noc Muzeów w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie to między innymi akcja Pałacowi Opowiadacze. W kilku komnatach wolontariusze będą opowiadać gościom o pałacu, jego mieszkańcach i bezcennych dziełach sztuki. Tych, którzy lubią siać i sadzić, muzeum zaprasza do wspólnego tworzenia ogrodu, m.in. rabaty ziołowej. Poza tym można będzie uczestniczyć w wieczornych tanach czyli warsztatach tańca dawnego a także kiermaszu książek wilanowskich, pokazie mody rokokowej i mappingu czyli pokazie 3D łączącym światło, obraz i dźwięk, wyświetlanym na fasadzie pałacu, wykorzystującym elementy architektoniczne do stworzenia nowego, wielowymiarowego obrazu.

Noc muzeów to jedyna w swoim rodzaju okazja odkrycia uroków Ogrodu Botanicznego nocą! Będzie można nie tylko przejść się po spowitych mrokiem alejkach (od 19:00), ale też sprawdzić swoje siły w grze terenowej "Szalej ze strzygą", która rozgrywa się wokół słowiańskich wierzeń na temat roślin (g. 21:00). Start gry: 21:00. Organizator prosi o zabranie latarek.

Paweł Althamer zaprasza na przejażdżkę Złotym Autobusem spod Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie do Parku Rzeźby na Bródnie. Trasa: Muzeum - Park Bródnowski o godzinie 11.00 i 15.00. Trasa: Park Bródnowski - Muzeum godzinach 14.00 i 19.00.