Noc Muzeów to tradycja europejska sięgająca 1993 r. Dziesiątki miast od lat bierze w niej udział doceniając wartości jakie niesie ze sobą to oryginalne przedsięwzięcie.

Reklama

Chętnych po Warszawie będzie wozić specjalnie przygotowana komunikacja z ogromnie popularnymi ogórkami. Władze miasta zachęcają również do korzystania z rowerów Veturilo.

Dziennik.pl poleca subiektywnie wybrane miejsca z bogatej oferty miejsc otwartych tego dnia.

Tu będzie tłumnie

Centrum Nauki Kopernik, Zamek Królewski, Filtry, Kancelaria Premiera, Sejm, Muzeum Narodowe czy Muzeum Powstania Warszawskiego to instytucje ciekawe i niewątpliwie warte obejrzenia. Jednak Noc Muzeów przyciąga do nich nieprzebrane tłumy. Kolejki są tak długie, że nigdy nie wiadomo czy wejdziemy i będziemy mieli szansę zobaczyć gdzie na przykład pracuje na co dzień premier.

Zastanówmy się. Może tym razem warto pójść i odkryć miejsca nowe. Równie ciekawe a nawet bardziej tajemnicze.

Tam też warto

W Łazienkach tematem wiodącym będzie sztuka konserwacji zabytków. Goście będą mogli z bliska obejrzeć efekty prac specjalistów od konserwacji dzieł sztuki. Konserwacja zabytków zwykle kojarzy się z siedzeniem godzinami nad płótnem i uzupełnianiem ubytków w zniszczonych dziełach. Owszem, często tak właśnie to wygląda. Ale, czy wiedzieliście o tym, że do konserwacji zabytków używa się różnych promieni, na przykład UV?

Aby doświadczyć emocji, jakie towarzyszą nam podczas odkrywania śladów historii, wszyscy chętni będą mogli założyć białe rękawiczki i własnoręcznie spróbować swoich sił w konserwacji. Wieczór w Łazienkach Królewskich umili koncert utworów Leśmiana w wykonaniu Adama Struga i Stanisława Soyki."

Tej nocy w salach Muzeum Etnografcznego goście będą mogli oglądać projekcje filmowe o tematyce wolnościowej, wziąć udział w warsztatach kulinarnych oraz obejrzeć efektowną instalację interaktywną wzbogaconą o etiudy aktorskie i występy taneczne przygotowane przez fundację Strefa WolnoSłowa. W przestrzeni Muzeum odbędą się także pokazy tańca afrykańskiego w wykonaniu Afrykańskiej Szkoły Ruchu i Tańca, etiudy aktorskie przygotowane przez stale współpracujący z Muzeum Teatr XL oraz animacje w Muzeum dla Dzieci dla najmłodszych gości.

Niewątpliwą atrakcją tej nocy będzie najnowsza wystawa stała zorganizowana z okazji 125-lecia istnienia Muzeum zatytułowana "Czas świętowania", poświęcona obrzędowości świątecznej, celebracji wyjątkowego czasu, który w kulturach ludowych Polski i Europy był czasem wolności.

BUW i Instytut Książki zapraszają o godz. 20.30 na inaugurację wystawy podsumowującej projekt ORT: Wiersze z Islandii/Wiersze z Polski. Będzie można spotkać islandzkie poetki, wypić tran, a także otrzymać arkusze poetyckie zaprojektowane przez profesorkę warszawskiej ASP Grażkę Lange, na podstawie których przygotowana została wystawa.

Materiały Prasowe

Podczas Nocy Muzeów swoją premierę będzie miał najnowszy multimedialny pokaz "Muzeum Utracone". W Warszawie obejrzeć go będzie można przed Pałacem Prezydenckim. W tym roku organizatorzy przygotowali wyjątkowe wydarzenie artystyczne, gdyż ilustracje do filmu stworzyła Marta Ignerska, a muzykę skomponował Envee.

Noc Muzeów w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie to między innymi akcja Pałacowi Opowiadacze. W kilku komnatach wolontariusze będą opowiadać gościom o pałacu, jego mieszkańcach i bezcennych dziełach sztuki. Tych, którzy lubią siać i sadzić, muzeum zaprasza do wspólnego tworzenia ogrodu, m.in. rabaty ziołowej. Poza tym można będzie uczestniczyć w wieczornych tanach czyli warsztatach tańca dawnego a także kiermaszu książek wilanowskich, pokazie mody rokokowej i mappingu czyli pokazie 3D łączącym światło, obraz i dźwięk, wyświetlanym na fasadzie pałacu, wykorzystującym elementy architektoniczne do stworzenia nowego, wielowymiarowego obrazu.

Reklama

Noc muzeów to jedyna w swoim rodzaju okazja odkrycia uroków Ogrodu Botanicznego nocą! Będzie można nie tylko przejść się po spowitych mrokiem alejkach (od 19:00), ale też sprawdzić swoje siły w grze terenowej "Szalej ze strzygą", która rozgrywa się wokół słowiańskich wierzeń na temat roślin (g. 21:00). Start gry: 21:00. Organizator prosi o zabranie latarek.

Paweł Althamer zaprasza na przejażdżkę Złotym Autobusem spod Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie do Parku Rzeźby na Bródnie. Trasa: Muzeum - Park Bródnowski o godzinie 11.00 i 15.00. Trasa: Park Bródnowski - Muzeum godzinach 14.00 i 19.00.