Będzie to wielkie i wyjątkowe spotkanie fanów twórczości Stanisława Lema, wstęp na wydarzenia jest bezpłatny" - powiedziała Edyta Nowak z Krakowskiego Biura Festiwalowego, które organizuje wydarzenie.

Pisarz, którego twórczość jest źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń twórców i uczonych, 12 września 2017 obchodziłby swoje 100. urodziny.

Reklama

Świętowanie urodzin pisarza rozpocznie się w sobotę 9 września niecodziennym spotkaniem w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, na który zjadą fani twórczości Stanisława Lema z całego kraju. LemCom (nazwa tego spotkania) połączy wątki popularyzatorskie, naukowe, konferencyjne i stworzy przestrzeń dialogu na temat twórczości słynnego autora.

Przez dwa dni weekendu (9-10 września) na placu Marii Magdaleny trwać będzie specjalna, i zarazem ostatnia w tym roku, edycja Krakowskiego Kiermaszu Książki, podczas którego swoją ofertę zaprezentuje kilkunastu antykwariuszy i bukinistów z Krakowa i regionu. Motywem przewodnim będzie twórczość Stanisława Lema. W ramach kiermaszu odbędą się też spotkania premierowe wokół książek: „Różaniec" Rafała Kosika i „Stanisław Lem. Życie nie z tej Ziemi" Wojciecha Orlińskiego.

Reklama

Na niedzielę (10 września) organizatorzy przygotowali spacer po mieście śladami Stanisława Lema. Wycieczkę poprowadzi Wojciech Orliński, autor książki „Lem. Życie nie z tej ziemi" - pierwszej polskiej biografii pisarza opublikowanej na początku sierpnia nakładem Wydawnictwa Czarne.

Dzień później (11 września) w Pawilonie Wyspiańskiego odbędzie się lekcja czytania wokół „Niezwyciężonego". „Niezwyciężony" to realizacja gatunku space opera w polskiej fantastyce, jedna z najsłynniejszych i najbardziej lubianych powieści Stanisława Lema.

Kulminacją obchodów będzie wieczór w kinie Kijów.Centrum (12 września). W programie: krakowska premiera filmu „Autor Solaris" z 2016 r. w reż. Borysa Lankosza, połączona z wręczeniem nagrody za mural inspirowany twórczością Stanisława Lema oraz debatą z udziałem autorów: Wojciecha Orlińskiego i Borysa Lankosza.

„Autor Solaris" to opowieść o życiu i twórczości Stanisława Lema na tle dramatycznych wydarzeń XX w. Narratorem jest Marek Kondrat a w inscenizowanych scenach biograficznych Lem przemówi głosem Jana Peszka.