Biuro prasowe wojewody nie podaje przyczyn rezygnacji dr Borowik. Jej obowiązki pełni obecnie jej zastępczyni Dominika Długosz.

Reklama

O tym, kto zostanie nowym Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, zdecyduje generalny konserwator zbytków, wiceminister kultury Magdalena Gawin.

Informację o rezygnacji dr Borowik podał portal lovekrakow.pl

Stanowisko małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków dr Borowik objęła 5 listopada. Została wybrana w wyniku konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wcześniej kierowała Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Katowicach. Jest absolwentką Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Była pracownikiem Ośrodka Dziedzictwa Europejskiego Międzynarodowego Centrum Kultury. W 2008 r. obroniła doktorat dotyczący architektury neobarokowej Krakowa i Galicji. Jest współtwórcą krakowskiego szlaku architektury modernistycznej.

Reklama

Poprzedni wojewódzki konserwator zabytków, który pełnił tę funkcję 15,5 roku, Jan Janczykowski przeszedł na emeryturę. Wiceminister kultury Magdalena Gawin wnioskowała o jego odwołanie w związku z nieprawidłowościami w postępowaniach dotyczących inwestycji na krakowskim Stradomiu oraz zaniechaniami w ochronie zabytków na terenie Zakopanego.